Będzie remont stacji w Świebodzicach i nie tylko

Prawie 80 mln zł wyda PKP PLK na inwestycję polegającą na wyremontowaniu dwóch stacji i budowy nowego przystanku. Nowa stacja powstanie w Wałbrzychu Śródmieściu. Zmodernizowane zostaną stacje Świebodzice oraz Wałbrzych – Szczawienko.

Prace rozpoczną się od dworca Wałbrzych Szczawienko, później remontowana będzie stacja w Świebodzicach, a Wałbrzych Śródmieście zostanie wybudowany na samym końcu. Ze względu na nieskończone prace projektowe dokładny kalendarz tych działań nie jest jeszcze znany. W trakcie prowadzenia prac ruch będzie przebiegał wahadłowo. Prace potrwają ponad dwa lata.

Na stacji w Świebodzicach będą zbudowane nowe, dłuższe (do 300 m) i wyższe perony, lepiej dostosowane do obsługi pociągów dalekobieżnych. Będą wyposażone w ławki i system oznakowania oraz rozkłady jazdy. Zostanie zachowany historyczny charakter wiaty, a nawierzchnia peronów będzie wykonana z kostki granitowej. Pociągi pojadą przez stację ok. 20 km szybciej, z prędkością 60 km/h. Szybszy przejazd pociągów przez stację umożliwią nowe tory i sieć trakcyjna oraz rozjazdy. Wymiana urządzeń sterowania ruchem zwiększy poziom bezpieczeństwa.

Na stacji Wałbrzych Szczawienko podróżni będą korzystać z przebudowanego, wyższego peronu. Zamontowane zostaną wiaty i ławki, nowe oświetlenie i nagłośnienie. Stacja będzie wyposażona w nowe urządzenia sterowania ruchem, które wspólnie z wymienioną siecią trakcyjną i zmodernizowanymi torami umożliwią jazdę pociągów z prędkością do 100 km/h. Modernizacją objętych zostanie również 8 obiektów – w tym  most i wiadukt (nad ul. Stacyjną). Konstrukcje budowli zostaną odnowione i wzmocnione.

Przystanek Wałbrzych Śródmieście będzie w odległości niespełna dwóch kilometrów od stacji Wałbrzych Miasto, w kierunku stacji Wałbrzych Fabryczny. Zaplanowana jest budowa dwóch 300 m peronów. Perony będą połączone przejściem podziemnym i wyposażone w wiaty, oświetlenie i system informacji podróżnych.

Umowa dotycząca przebudowy stacji Wałbrzych Szczawienko i stacji Świebodzice oraz budowa zintegrowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście będzie realizowana w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec na odcinku Wrocław – Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach”. Wartość zawartej umowy – finansowanej ze środków budżetowych – wynosi 77,563 mln zł (netto). Realizacja zostanie ukończona w 2020 r. Wykonawcą jest konsorcjum: INFRAKOL sp. z .o.o. i Track Tec Construction sp. z o.o.

foto Marek Woliński

4 myśli na temat “Będzie remont stacji w Świebodzicach i nie tylko

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress