Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz nie ma pomysłu na miasto

W ubiegłym tygodniu zakończył się cykl spotkań burmistrza Świebodzic z mieszkańcami zorganizowanych na „połowę bieżącej kadencji”. Spotkania odbyły się w czterech miejscach i w każdym miały nieco inny charakter. Efekty nie napawają optymizmem.

Największa frekwencja była na pierwszym spotkaniu w Miejskim Domu Kultury – przyszło około 40 osób, najmniejsza na osiedlu piastowskim w szkole nr 2 – około 10 osób. Na wszystkich stawili się prawie w komplecie radni z klubu Bogdana Kożuchowicza, który stanowią decydującą większość w radzie miejskiej. Według gospodarza spotkań, niska frekwencja spowodowana była tym, że „skoro w Świebodzicach jest tak dobrze, to nie warto tracić czasu na spotkania…”

Publiczne spotkania z burmistrzem były jedyną okazją do postawienia pytań na forum w okolicznościach gdzie gospodarz musiał zmierzyć się z tematami, których notorycznie nie zauważa lub  odmawia odpowiedzi. Tematy poruszane na spotkaniach były bardzo różne, od emocjonalnych spraw osobistych, przez drobne sprawy gospodarskie typu dziura w jezdni do dotyczących ogólnych spraw i strategii rozwoju Świebodzic.

Niestety burmistrz nie stanął na wysokości zadania. Oczywiście spotkania, nie były po to by załatwiać sprawy osobiste, ale poruszanie ich na otwartym forum świadczy o desperacji i niemocy zainteresowanych wobec braku woli ze strony Miasta do ich rozwiązania. Tematy dotyczące spraw gospodarskich, to było coś co najbardziej interesowało Bogdana Kożuchowicza, skrzętnie notował gdzie trzeba załatać dziurę w jezdni czy naprawić chodnik i obiecywał wykonanie prac. W przypadku pytań o charakterze ogólnym dotyczącym Świebodzic jako całego organizmu burmistrz „poległ” całkowicie – nie odpowiadał na pytania, udzielał odpowiedzi nie na temat… W wielu momentach dało się odczuć nerwowość i brak orientacji w wypowiedziach gospodarza…

Burmistrz nie udzielił odpowiedzi na pytania:

  • dotyczące rozwiązania problemów komunikacyjnych w mieście (wg burmistrza problem korków na ul. Strzegomskiej rozwiąże się sam),
  • nie wie po co budowane jest lotnisko na terenie gminy! (nie ma żadnych analiz nt. przydatności, kosztów utrzymania czy ew. przychodów!),
  • burmistrz skrytykował lokalne media (nowa gazeta wypisuje kłamstwa i jest wydawana przez kogoś w Warszawie…)
  • burmistrz nie potrafił odpowiedzieć na żadne pytanie dotyczące finansów publicznych (głównie dotyczyły one „rozdawnictwa” pieniędzy publicznych czego skutkiem stało się znaczące, w ciągu ostatnich lat, podrożenie utrzymania aparatu urzędniczego Świebodzic w przeliczeniu na mieszkańca).
  • nie udzielono odpowiedzi nt. skutków reformy szkolnictwa na zatrudnienie w szkołach (burmistrz mówił o odejściach na emerytury i o subwencji na „sześciolatków” (?) ),
  • nie udzielono odpowiedzi nt. dostępu do informacji publicznej (Dlaczego projekty uchwał rady miejskiej nie są publikowane przed ich głosowaniem? Dlaczego ważne informacje publikowane są w mało dostępnych miejscach – na mało uczęszczanych stronach www i gdzieś na tablicy w ratuszu?)
  • nie udzielono odpowiedzi na pytanie o strategię promocji Świebodzic (z tego co powiedział burmistrz można wnioskować, że takiej strategii nie ma – wszystkie działania prowadzone są chaotycznie bez jakichkolwiek założeń…)

Tematy poruszane na spotkaniach będą sukcesywnie rozwijane na stronach swiebodzice.info z ilustracją w postaci zapisu audio wypowiedzi burmistrza wraz komentarzami.

Obraz miasta jaki wyłania się po tych spotkaniach nie napawa optymizmem i wydaje się, że powinien być zaczątkiem do rozmów o przyszłości Świebodzic. Przyszłości, szczególnie tej nieco odleglejszej, wymagającej planowania. Gmina nie prowadzi obecnie żadnej większej inwestycji, burmistrz skupia się wyłącznie działaniach PR polegających organizacji „imprezek” dla wybranych środowisk i mieszkańców. Działania inwestycyjne maja jedynie charakter gospodarski i porządkowy. Jedyna polityka prowadzona przez ratusz to polityka rozdawnictwa publicznych pieniędzy, wielotysięczne nagrody dla urzędników, finansowanie działalności „swoich” organizacji pozarządowych…

Do spraw poruszonych na spotkaniach będę sukcesywnie wracał prosząc o komentarz osoby związane z życiem publicznym i mieszkańców.

_k4a2106

_k4a2163

_k4a2732

_k4a3101

18 myśli na temat “Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz nie ma pomysłu na miasto

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress