Był sobie Rock Fest Świebodzice a jest Rock Fest Wałbrzych

W ostatnią sobotę odbyła się piąta edycja festiwalu muzyki rockowej Rock Fest, marki wypromowanej za pieniądze ze Świebodzic. Festiwal odniósł komercyjny sukces, publiczność zjechała z całej Polski.

Festiwal Rock Fest po raz pierwszy odbył się w 2012 roku i miał być imprezą promującą Świebodzice – tak mówił o tym burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który zdecydował o współorganizacji i współfinansowaniu imprezy. Organizatorem Rock Festu był i jest pan Grzegorz Kruczyński, właściciel agencji koncertowej Aplauz Planet z Wałbrzycha.

Wypromowanie nowej imprezy to niełatwa sprawa i wiąże się z dużymi nakładami na promocję oraz wymaga rzetelnej i planowanej pracy. Czy to się opłaca w skali globalnej? – wystarczy spojrzeć na dwa festiwale w okolicy: Castleparty w Bolkowie i Regałowisko w Bielawie. Pierwszy odbywa się od 1994, drugi od 1999 roku i oba przyciągają tysiące fanów z całego świata! Oba osiągnęły stabilną pozycję na rynku i przynoszą korzyści wizerunkowe i finansowe.

W mojej ocenie problemy z festiwalem w Świebodzicach zaczęły się w 2014 roku po wyborach samorządowych. Nie wiedzieć czemu UM w Świebodzicach wycofał się z dofinansowania  festiwalu w 2015 roku. Jako przyczynę podano brak funduszy w miejskiej kasie (ciekawe, że w roku „powyborczym” – wszak finansowanie wyborów KWW Bogdana Kożuchowicza nie ma z tym nic wspólnego). O tym, że festiwal nie odbędzie się w roku 2015, pan Kruczyński dowiedział się ode mnie w trakcie rozmowy telefonicznej i był informacją zaskoczony. Niestety nie udało mi się już później na ten temat z nim porozmawiać… w każdym razie w roku 2016 impreza się odbyła. Roczna przerwa na pewno nie przyczyniła się dla zwiększenia popularności.

W tym roku festiwal nie odbył się w Świebodzicach, odbył się w Wałbrzychu. Tym sposobem wszystkie nakłady poniesione przez Świebodzice na wypromowanie marki Rock Fest, z punktu widzenia promocji miasta, zostały wyrzucone w błoto. Trudno tu mieć pretensje do właściciela Aplauz Planet, że „zabrał zabawki” i poszedł gdzieś, gdzie „klimat jest lepszy”. Pozostaje odpowiedzialność za zmarnowane pieniądze gminne i źle przygotowaną umowę – pozwalającą na „zabranie” wypromowanej marki Rock Fest.

Sama sytuacja z rozwiązaniem współpracy UM w Świebodzicach z Aplauz Planet nie jest jasna. O fakcie było wiadomo już jesienią ubiegłego roku. Z przeprowadzonej rozmowy telefonicznej z panem Kruczyńskim wynikało, że chodziło brak porozumienia na płaszczyźnie finansowej. Podczas jednego ze spotkań burmistrza z mieszkańcami Świebodzic w listopadzie ubiegłego roku zapytałem o to burmistrza publicznie. Najpierw burmistrz powiedział, że organizator nie chce się skontaktować w tej sprawie i że sam zastanawia się czy kontynuować event o tej nazwie bez Aplauz Planet a następnie stwierdził, że jednak nie mogą dojść do porozumienia…

Podsumowując, na skutek braku konsekwencji, planu działania i niekorzystnie przygotowanej przez burmistrza Świebodzic umowy, po kilku latach finansowania i promocji marki Rock Fest gmina została „z ręką w nocniku”. Agencja koncertowa na własnych warunkach opuściła Świebodzice z gotowym produktem do zaproponowania w innym miejscu. Szkoda.

 

4 myśli na temat “Był sobie Rock Fest Świebodzice a jest Rock Fest Wałbrzych

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress