Dwa pożary w Świebodzicach

Do dwóch pożarów doszło dzisiaj przed godziną 13 w bliskiej odległości od siebie, w ścisłym centrum Świebodzic.

W budynku przy ul. Prusa paliły się śmietniki, a w budynku przy ulicy Żeromskiego zapaliły się sadze w przewodzie kominowym.

Pożar sadzy w przewodzie kominowym to bardzo niebezpieczne zdarzenie. Bezpośrednią przyczynę tego zjawiska należy upatrywać w zaniedbaniach, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy budynków w kwestii regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Pośrednio do pożaru sadzy przyczynia się także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, np. wrzucanie do pieca materiałów o złożonym składzie chemicznym, jak np. śmieci. Nie powinno się ich palić nie tylko ze względów ekologicznych. Wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na wewnętrznych ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.

Warto przestrzec osoby, które chcą pozbyć się sadzy z komina poprzez jej podpalenie. Jest to bardzo niebezpieczne i surowo wzbronione działanie, gdyż nawet niewielka ilość płynów łatwopalnych może spowodować wybuch sadzy, a w konsekwencji poważne straty, a nawet śmierć użytkownika komina.

Każdorazowo, po pożarze sadzy należy dokonać szczegółowej inspekcji komina przez odpowiednio wykwalifikowanego mistrza kominiarskiego. To on musi zdecydować, czy konkretny komin nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też wymagane są jakieś działania naprawcze.

Niestety w Świebodzicach jest jeszcze ponad 1200 pieców na paliwa stałe, przy czym w starych budynkach śródmieścia są to bardzo często niemodernizowane instalacje opalane najgorszymi paliwami stwarzając największe ryzyko pożaru sadzy.

Jedna myśl na temat “Dwa pożary w Świebodzicach

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress