Dwie świebodzickie rodziny w projekcie Brave Kids 2015

Brave Kids ponownie zagości w Wałbrzychu. Po ubiegłorocznym sukcesie projektu tegoroczna edycja zapowiadana jest z jeszcze większym rozmachem.

Brave Kids to program edukacyjny pozwalający na spotkanie się dzieci z krajów ubogich, zagrożonych konfliktami zbrojnymi i wykluczeniem z dziećmi z państw wysoko rozwiniętych. Dialog i współpraca odbywa się w formie warsztatów „Dzieci uczą dzieci”.
Młodzi artyści przyjeżdżają do Polski ze swoimi liderami, którzy często są wybitnymi pedagogami, aby wspólnie z polskimi grupami stworzyć przedstawienie i zaprezentować je szerszej publiczności. Warsztaty, praca w grupie, występy – to zaledwie jedno oblicze tego przedsięwzięcia. Równie ważne zadanie maja rodziny goszczące. Dzieci przyjeżdżające często z odległych krańców świata przez dwa tygodnie mieszkają w polskich domach.

Dwie rodziny ze Świebodzic: rodzina pani Karoliny i Krzysztofa Urbańskich oraz Krzysztofa Powrózaka i Kamili Góskiej już w zeszłym roku przyjęły pod swój dach młodych artystów. Były to dzieci z Nepalu. Państwo Urbańscy zajęli się dwójką chłopców, Roshanem i Tenzingiem, natomiast rodzina pani Kamili Górskiej opiekowała się dwoma dziewczynkami: Sapaną i Ritą.
Mimo wielu różnic, czasami kłopotów, rodziny zżyły się bardzo ze swoimi podopiecznymi. Mogłyby opowiadać o nich godzinami historie niesamowite, pełne ciepła, a często bardzo wzruszające. Jak chociażby ta opowiedziana przez panią Karolinę. „Rano chłopcy mieli wyjść na warsztaty. Przygotowali się i wtedy okazało się, że jeden z nich ma gorączkę, 40 stopni. Mimo tego, bez słowa skargi ubrał się i czekał na wyjście z domu. Tak się złożyło, że w Świebodzicach praktykę prowadzi lekarz z Nepalu, który zajął się chorym chłopcem i cała historia zakończyła się szczęśliwe.”
Mimo iż Rashan i Tenzing mieszkają w Nepalu, nie widzieli Himalajów. Pani Karolina mówi o nich tylko dobrze: spokojni, grzeczni. Po wyjeździe kontakt się nie urwał. Można porozmawiać telefonicznie. Wspomnienia są nadal żywe.
Na pamiątkę pobytu w Polsce i Świebodzicach goście z Nepalu wraz ze swoimi opiekunami zasadzili na terenie Hotelu Księżyc rododendrony. Jak się potem okazało – narodowy kwiat Nepalu.Teraz czekają, aż zakwitną.
Opowieści o dzieciach, rodzinach goszczących, liderach, organizatorach, wolontariuszach, krajach innych niż nasz, sztuce, która łączy – można snuć długo. Po osobach, które je opowiadają nadal widać wzruszenie. Prawie wszystkie rodziny z ubiegłego roku zgłosiły się do tegorocznej edycji.

Można jeszcze wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Kontakt: Magdalena Sawicka, tel. 48 666 125 446, e:mail: emu.fundacja@gmail.com lub bravekids.walbrzych@bravefestival.pl, www.bravekids.eu

Wałbrzych w tym roku po raz drugi jest miastem goszczącym Brave Kids. Oprócz Wałbrzycha są to także: Warszawa, Wrocław, Puszczykowa k/Poznania i Przemyśl. Na dwa tygodnie, na przełomie czerwca i lipca, przyjadą do Wałbrzycha cztery grypy artystyczne. W 2014 roku były to dzieci i młodzież z Iranu, Nepalu, Indii i Zimbabwe. W tym roku w Wałbrzychu zagoszczą grupy z Rosji, Ugandy, Maroka i grupa polska z warszawskiej Pragi.

Nad całością projektu w Wałbrzychu czuwa niezwykła osoba, pani Magdalena Sawicka z Fundacji „Emu” im. Elżbiety Marii Urbańskiej, dobry duch i kobieta niespożytej energii.
Do wydarzeń i osób zajmujących się Brave Kids jeszcze wrócimy. Każda z nich to historia na osobny artykuł.

Ewa Tomczak

SEB_8143

SEB_8088

SEB_8099

SEB_8118

SEB_8133

SEB_8139

 

Zdjęcia z pobytu dzieci u świebodzickich rodzin w 2014 roku

SAMSUNG CAMERA PICTURES

001

SAMSUNG CAMERA PICTURES

003

006

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

011

SAMSUNG CAMERA PICTURES

015

016

017

 

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress