Gaz łupkowy w Świebodzicach!

W pobliżu Świebodzic są złoża gazu łupkowego! Jest szansa na to że mieszkańcy Świebodzic będą mieli tanie ciepło i gaz przez około 50 lat.

Jak dowiedziałem się od pana Krzysztofa Jakubka z Polskiego Centrum Badań Złóż Gazu Łupkowego, w kierunku na południe od miasta znajdują się wykryte za pomocą badań satelitarnych złoża gazu łupkowego. Wielkość złóż jest stosunkowo niewielka ale przeliczając na potrzeby takiego miasta jak Świebodzice szacuje się, że powinno go wystarczyć na 50 lat użytkowania (dla mieszkańców i przemysłu).

Tereny gazonośne przylegają do Świebodzic od północy i ciągną się do Olszan, dokładne określenie wielkości i zasobów będzie wymagało odwiertów próbnych. Pierwsze planowane są na wiosnę przyszłego roku.

Pewnym problemem jest zagospodarowanie tych terenów. Pod znakiem zapytanie staje rozwój Strefy Ekonomicznej i prawdopodobnie będzie musiało zostać zlikwidowane lądowisko…

Gdyby udało się zagospodarować te złoża na potrzeby Świebodzic, miasto stało by się niezależne pod względem energetycznym od zmian na rynkach światowych. To już w znacznym stopniu zależy od działań władz samorządowych, oby tylko lokalne „interesiki” nie zablokowały długoterminowych udogodnień dla wszystkich…
gaz-0

mapa

 

2 myśli na temat “Gaz łupkowy w Świebodzicach!

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress