Hej naprzód marsz! Dwie legendy polskiego rocka: Kobranocka i Proletaryat – zapraszam na koncert! (17.10.2014)

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników polskiego rocka lat 90-tych. Dwa legendarne zespoły wystąpią w Wałbrzychu: Kobranocka i Proletaryat.

Historia powstania zespołu Kobranocka sięga roku 1984, kiedy to na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego w Toruniu znalazł się z przyczyn militarnych Andrzej Kraiński, wkrótce szerzej znany jako Kobra. Po drugiej stronie biurka siedział Andrzej Marek Michorzewski, który pokazał Kobrze swoje teksty. Był między nimi „List z pola boju”. Po przeczytaniu tekstów jedynym wyjściem było założenie zespołu (o nazwie „Latający Pisuar”). W pierwszym składzie znaleźli się oprócz Kobry: Szybki Kazik (Jacek Bryndal) i Kieliszek (Tomek Kosma). Ta załoga nagrała w studiu radia studenckiego „Centrum” (w styczniu 1985) materiał, który miał zostać wysłany do radia Wolna Europa. Zespół miał działać w podziemiu – nie zakładano pierwotnie kariery komercyjnej. W tym czasie Latający Pisuar zagrał koncert na balu plastyka w toruńskiej Od Nowie, którego organizatorem był wtedy student Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – Jan Paszkiewicz (znany potem jako Yach Paszkiewicz – twórca polskich teledysków). Pito wino i ubaw był po pachy. Szybki Kazik przebrany za monstrualnych rozmiarów fallusa przebijał symboliczną błonę dziewiczą rozwieszoną na drzwiach wejściowych do klubu. Koncert podobał się publice i samemu zespołowi, który w związku z tym postanowił dorobić kilka kolejnych piosenek, zmienić nazwę i rozszerzyć skład o sax. Na złocistej rurze przygrywał Michu Zabór IV zwany też Paprosiem (Waldek Zaborowski).

Proletaryat powstał w Pabianicach w listopadzie 1987 roku utworzony przez Tomasza „Oleya” Olejnika (ur. 11. 01. 1965r.; wokal), Dariusza „Kacpra” Kacprzaka (ur. 21. 04. 1967 r.; gitara basowa) i Jarosława „Siemiona” Siemienowicza (ur. 26. 09. 1964r.; gitara). Pierwszym perkusistą formacji został Robert Szymański. Dzięki prostej muzyce gitarowej mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70 oraz tekstom opisującym problemy, z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publicznośœci. Pierwszy koncert odbył się w maju 1988 r. na jednym z lokalnych przeglądów. Wkrótce Proletaryat został zakwalifikowany do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. W 1988 roku nagrane zostaje demo zatytułowane „Revolt”, które wyszło w niezależnej firmie Kaszana Warsaw Factory, a podobno nawet i za granicą. Wydawnictwo zainteresowało znanego realizatora dŸwięku Andrzeja Puczyńskiego (ex-Exodus), skłaniając go do zaproponowania grupie rejestracji płyty. W trakcie sesji Proletaryat pojechał do Jarocina, skąd wywiózł nagrody publicznośœci i dziennikarzy.

Dla gości swiebodzice.info mam dwie pojedyncze wejściówki.
Aby otrzymać wejściówkę należy podać rok wydania pierwszych płyt Kobranocki i Proletaryatu.
Informację proszę przesłać na adres: redakcja@swiebodzice.info
W e-mailu proszę podać własne imię, nazwisko i numer telefonu, w nagłówku wiadomości proszę wpisać: konkursROCK
Na e-maile czekam do 16. 10. 2014 do godziny 18:00. Wylosowani autorzy poprawnej odpowiedzi zostaną poinformowani telefonicznie.

Klub A’propos, Wałbrzych, ul. Wieniawskiego 82
KOBRANOCKA i PROLETARYAT /koncert x 2/
Start: 19:00
Bilety: 40 zł do 10.10, 45 zł od 11 do 16.10, 55 zł w dniu koncertu

2 myśli na temat “Hej naprzód marsz! Dwie legendy polskiego rocka: Kobranocka i Proletaryat – zapraszam na koncert! (17.10.2014)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress