IV Biwak Historyczny w Dobromierzu (foto)

Biwak Historyczny w Dobromierzu upamiętnia duże starcie zbrojne, które miało miejsce 4 czerwca 1745 roku podczas drugiej wojny śląskiej w ramach szerszych zmagań wojny o sukcesję austriacką między wojskami pruskimi dowodzonymi osobiście przez króla Prus Fryderyka II a wojskami koalicji austriacko-saskiej pod dowództwem księcia Karola Lotaryńskiego, wspieranego przez wodza saskiego księcia Jana Adolfa von Sachsen-Weissenfels.

W bitwie pod Dobromierzem wzięło udział około 116 tys. żołnierzy, a zginęło i zostało rannych około 18 tys. Wieża widokowa na górze Wieżyca nie znajduje się w miejscu działań wojennych ale została wybudowana w setną rocznicę bitwy na pobliskim wzgórzu, powyżej Dobromierza – dojazd od Bronówka.

IV Biwak zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza odbył się w ostatnią niedzielę (7 czerwca). Był okazją do spędzenia jednego z dni „długiego weekendu” w plenerze, w kontakcie z historią Dobromierza i okolic. W trakcie imprezy wiele do powiedzenia miał właściciel wieży i pasjonat Dobromierza – Edward Hałdaś.

Atrakcjami biwaku były zabawy dla dzieci, prezentacje Klubu Jeździeckiego z Szymanowa, pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerskiego Joannitów Strzegomskich, koncert kwartetu smyczkowego „Dal Segno”… Był punkt gastronomiczny i możliwość posiedzenia przy ognisku „z kiełbaską na patyku”.

Sebastian Biały 
_EB_1920

_EB_1917

_EB_1923

_EB_1907

_EB_1904

_EB_1906

_EB_1921

_EB_1898

_EB_1925

_EB_1927

_EB_1933

_EB_1935

 

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress