Jak głosowały Świebodzice (i sąsiednie miasta) do Europarlamentu

Wyniki wyborów w skali kraju już wszyscy znają, zobaczcie jak głosowali Świebodziczanie, bo wynik w mieście minister Zalewskiej jest interesujący…

Przy frekwencji zbliżonej do średniej krajowej ok. 45% wynik dwóch najpopularniejszych ugrupowań jest dokładnie odwrotny niż średni w całej Polsce. Koalicja Europejska pokonała PIS prawie 9 pkt. procentowymi!

To wynik bardziej spolaryzowany niż w całym okręgu wyborczym ale zgodny z upodobaniami większości. Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory w Świebodzicach i całym okręgu wyborczym nr 12.

Porażka była największa w Wałbrzychu, gdzie różnica wyniosła aż 20 pkt. procentowych.

W Świdnicy ta różnica wyniosła 13 pkt. procentowych.

Znamienne jest to, że liderka listy PIS, minister Anna Zalewska weszła do Europarlamentu z drugim wynikiem na liście, wyprzedziła ją Beata Kempa o ponad 40 tys. głosów (tj. ok 25%!). To bardzo zły wynik dla „jedynki”.

W Świebodzicach Anna Zalewska  otrzymała 1705 głosów, a jej główna konkurentka z jedynki koalicji, Janina Ochojska 2234.

W Wałbrzychu Anna Zalewska dostała 6425 głosów, Janina Ochojska – 8975, a Katarzyna Mrzygłocka aż 5985 głosów z piątego miejsca na liście.

Ciekawie wygląda też zestawienie z osiągniętym wynikiem posła Ireneusza Zyski w wyborach samorządowych z ubiegłego roku na prezydenta Wałbrzycha, świebodzicki poseł uzyskał 5 458 głosów przy minimalnym wsparciu wałbrzyskiego PIS-u w kampanii. Wynik Anny Zalewskiej, obecnej minister i wieloletniej posłanki z 6425 głosami w Wałbrzychu wypada w tej sytuacji blado…

16 myśli na temat “Jak głosowały Świebodzice (i sąsiednie miasta) do Europarlamentu

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress