Japonia i Korea Południowa – wyprawa w znane i nieznane (MDK w Świebodzicach)

Tym razem podczas wernisażu w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odkryjemy uroki Japonii i Korei Południowej. Wraz z wałbrzyskim podróżnikiem Andrzejem Wojtoniem odwiedzimy na pięknych fotografiach z podróży uroki tych dwóch egzotycznych krajów. Już 19 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 zapraszamy do MDK na wyprawę w znane i nieznane.
Sam podróżnik Andrzej Wojtoń relacjonując swoją wyprawę opowiada: „Te dwa dalekowschodnie kraje miałem okazję odwiedzić, na dwóch kolejnych wyjazdach, podczas ferii zimowych. Oddzielone od siebie Cieśniną Koreańską i około 50 kilometrami wody, bardzo się od siebie różnią. Japonię, kojarzymy z samurajami, zawodnikami sumo i gejszami. Orientalnymi potrawami z owoców morza i specyficzną estetyką, która przeniknęła do innych państw. Takie pojęcia jak: origami, ikebana, kabuki, czy bonsai są obecnie wszystkim znane. Dziś Japonia to nadal tradycja, wyrażona ceremonią parzenia herbaty, ogrodami zen, czy kobietami, przechadzającymi się ulicami Kioto w kimonach, jak i nowoczesność taka jak: pociągi shinkansen, największa światowa aglomeracja Tokio czy mega korporacje z przemysłu samochodowego. Tu największy drewniany budynek – zabytkowa świątynia buddyjska w Nara, sąsiaduje z największym, supernowoczesnym dworcem kolejowym świata w Nagoja. W Japonii historia – Hiroszima, ciągle miesza się z teraźniejszością – Fukushima. W mojej podróży odwiedziłem południowo- wschodnią część wyspy Honsiu, na trasie Tokio – Kamakura – Nikko – Kioto – Nara – Osaka – Himeji – Kobe – Nagoja.

Rok później, czyli w ferie tego roku, lądowałem w Seulu. Korea Południowa, na pierwszy rzut oka przypomina Europę. My w Europie wiemy o niej znacznie mniej niż o sąsiedniej Japonii. Częściej niż świątynię buddyjską, zobaczymy tu wieżę kościelną. Zamiast tradycyjnych strojów, jeansy i T-shirty. Jednak objechanie w koło Półwyspu Koreańskiego i pobyt na największej wyspie Jeju, pozwala dostrzec, że nie jest to Europa, tylko Orient. Wyspa Jeju, jeden z nowych siedmiu cudów świata, z licznymi wulkanami i jaskiniami lawowymi. Budząca grozę strefa zdemilitaryzowana z Koreą Północną i widok przez granice na propagandowe wioski. Pagody i posągi Buddy, wyrzeźbione w granitowych skałach wokół Gyeongju. Mury obronne Suwon i budowle megalityczne wyspy Ganghwa, oraz wiele innych atrakcji, sprawiają że chyba nikt nie powie po takiej wycieczce „było nieciekawie”.”

O tym, że było ciekawie dowiemy się podczas wernisażu wystawy fotografii Andrzeja Wojtonia „Japonia i Korea Południowa – wyprawa w znane i nieznane”

w dniu 19 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii Kominkowej MDK Świebodzice przy
ul. Wolności13. Na spotkaniu nauczymy się również podstaw pisma japońskiego, które zaprezentuje pasjonatka kultury japońskiej Karolina Dwornik. Serdecznie zapraszamy!

Aneta Sterna, MDK

japonia

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress