Koncert na gwizdki parowozów w Świdnicy

W piątkowy wieczór rozpoczęła się Gala Parowozów organizowana przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Wydarzeniem inauguracyjnym był koncert na pięć parowozów w Świdnicy.

Jaworzyńskie muzeum bardzo aktywnie promuje swoją obecność i współpracuje z wieloma instytucjami w regionie podczas organizacji imprez. Tym razem inauguracja Gali Parowozów została zorganizowana w Świdnicy na stacji Miasto. Pięć parowozów podjęło próbę odegrania arii z opery „Carmen” Georgesa Bizeta.

Pomysł doskonały i warty kontynuacji choć warto poprawić parę rzeczy. Na koncercie zjawiło się bardzo wielu zainteresowanych, co mocno zaskoczyło organizatorów. Dworzec w Świdnicy „pękał w szwach” i nie wszyscy mogli widzieć co się dzieje. Ze względu na ruch rozkładowy pociągów, zrobił się bałagan i całe wydarzenie trochę się wymykało spod kontroli. Słabe nagłośnienie powodowało, że nie specjalnie było słychać co ma do powiedzenia prowadzący koncert… oraz co mają grać lokomotywy.

Na szczęście sytuację ratowały same parowozy, ogromne maszyny, błyszczące i buchające parą. Do Świdnicy zajechały lokomotywy z Polski i Czech: 310.0134 (z 1913 r.), 423.0145 (z 1937 r.), Ty42-24 (z 1945 r.), Pt47-65 (z 1949 r.) oraz TKt48-18 (z 1951 r.).

Lokomotywy będą jeszcze prezentowane w jutrzejszą niedzielę w Muzeum w Jaworzynie Śląskiej – zaplanowano pokazy manewrowe na terenie parowozowni. Dodatkową atrakcją tegorocznej Gali Parowozów jest Gala Rolnicza w Piotrowicach Świdnickich gdzie prezentowane są zabytkowe ciągniki rolniczy, walce parowe, maszyny i pojazdy użytkowe.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress