Maja Wawrzyniak – uczennica świebodzickiego LO – laureatką XI Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży

Młodzi ludzie lubią marzyć – odrywać się od rzeczywistości, bujać w obłokach, podróżować po niby-landach i przenosić się do światów alternatywnych.

Robią to z rozmaitych przyczyn i w różnym celu – jedni dają upust swojej fantazji, bo codzienność nie spełnia ich oczekiwań, inni uciekają od traumatycznych przeżyć, by zbudować miejsce, w którym ich życie będzie wyglądać inaczej, jeszcze inni pragną zawrócić czas, żeby nadać swojej egzystencji inny bieg i naprawić coś, co zostało zepsute. Są też tacy, którzy fantazjują dla samej frajdy wymyślenia miejsc i zdarzeń, które w „realu” nie mogłyby zaistnieć.

Takie i sto innych pewnie motywacji przyświecało 397 uczestnikom XI DOLNOŚLĄSKIEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY, którzy wzięli w nim udział. Tegoroczna edycja przebiegała bowiem pod hasłem „A gdyby tak…” , które z definicji podróże w świat imaginacji sugerowało. Wśród autorów opowiadań, którzy podjęli się zwerbalizowania swoich wyobrażeń znalazła się uczennica 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach – Maja Wawrzyniak. W swoim niezwykle dojrzałym, odważnym i oryginalnym tekście w sposób przewrotny i metaforyczny, z właściwą sobie nutą autoironii i zamyślenia- poruszyła problem odwagi wkraczania w dorosłość, pozostając sobą i nie zagłuszając własnej wrażliwości i indywidualizmu. Praca Mai została uhonorowana główną nagrodą w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne”. Konkurs cieszy się dużą popularnością- oprócz tekstów nadesłanych z całego Dolnego Śląska znalazły się nawet prace z tak odległych miast, jak Rzeszów czy Piaseczno.

Na uroczystej gali rozdania nagród, która odbyła się 16 lutego spotkali się twórcy, ich rodzice, nauczyciele i przyjaciele. Organizatorzy w ciekawej formie poinformowali o wynikach konkursu – fragmenty wyróżnionych i nagrodzonych prac zostały odczytane przez aktorów z amatorskiego teatru „Pęknięte Zwierciadło”, a zaproszeni goście z zapartym tchem słuchali drobnych próbek tej twórczości. Opowiadania zostaną w całości opublikowane na stronie internetowej organizatora.

Zaszczytem i wyróżnieniem było dla mnie zaproszenie przez Maję na opisaną uroczystość – czuję się wzruszona i dumna. Maja ma wielki talent ubierania w słowa swoich niebanalnych i niepokornych myśli. Mam nadzieję, że nie powiedziała ostatniego słowa w dziedzinie literackiej wypowiedzi i jeszcze nie raz zaskoczy i zachwyci czytelników.

Gratuluję – Ewa Grochowska

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress