Mieszkańcy przepłacają za wodę! ZWiK w Świebodzicach źle nalicza VAT!

W świebodzickim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji podatek VAT jest naliczany niezgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ze szkodą dla mieszkańców.

Zgodnie z klasyfikacją PKWiU woda oraz wszystkie usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych powinny być obciążone podatkiem VAT o wysokości 8%. To samo dotyczy usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Tymczasem świebodzicki ZWiK dla niektórych odbiorców stosuje stawkę VAT 23% za opłaty abonamentowe. Dodatkowo dla różnych odbiorców stawki podatku za to samo są różne! Ta jedyna w swoim rodzaju praktyka stosowana jest wyłącznie w Świebodzicach, w żadnym z okolicznych miasta nie jest stosowana stawka VAT inna niż 8%.

Ponadto dla ukrycia całej sytuacji, w cenniku na stronie internetowej ZWiK ceny podane są w wartościach netto (z informacją, że do ceny należy doliczyć podatek VAT bez podania jego wysokości!) co jest również nieprawidłowością. Sformułowanie że VAT naliczany jest „w wysokości zgodnej z odrębnymi przepisami” może świadczyć o tym, że wszystko dzieje się za zgodą odpowiedzialnych osób.

Wszystko wskazuje na to, że niektórzy mieszkańcy Świebodzic przepłacają o 15% opłaty abonamentowe za wodę i ścieki. Kwoty mogą wydawać się niewielkie, to często tylko kilka złotych na fakturze, ale jak przemnożymy to przez liczbę poszkodowanych i fakt, że proceder trwa od kilku lat to kwota zrobi się niebagatelna. Dodatkowo to uchybienie wobec przepisów podatkowych za jakie zwykły obywatel ścigany jest z całą stanowczością.

Pikanterii całej sytuacji może dodać kilka faktów związanych polityką. Obecny premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie mówił o likwidacji nieprawidłowości w VAT i likwidowaniu luk w prawie podatkowym. Prezes ZWiK w Świebodzicach, Piotr Zalewski, jest mężem minister w rządzie Mateusza Morawieckiego, Anny Zalewskiej. Czy mamy to do czynienia z brakiem kompetencji czy hipokryzją? Sprawę będzie musiał wyjaśnić prokurator, którego niezwłocznie poinformuję…

Nie każdy ma możliwość porównania kilku faktur i wyłapania ewidentnej nieprawidłowości. Niedopuszczalne jest aby za taką samą rzecz (w tym przypadku opłaty abonamentowe) były naliczane różne stawki VAT. Sprawdź, czy płacisz za opłatę abonamentową 8 czy 23 % VAT i daj znać w komentarzu!

37 myśli na temat “Mieszkańcy przepłacają za wodę! ZWiK w Świebodzicach źle nalicza VAT!

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress