Nie będzie likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach.

Nie ma żadnych powodów, by przekazać szkoły samorządowi Świebodzic. Żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana ani w bliższej, ani w dalszej przyszłości. Pogłoski o zamknięciu liceum to zwykłe plotki – to słowa starosty świdnickiego, Piotra Fedorowicza, wypowiedziane dzień przed nadzwyczajną sesją Rady Powiatu.

I tak też się stało. Do zwołania nadzwyczajnej sesji doprowadziły wspólnie kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnoty Samorządowej. Ośmioro radnych próbowało przekonać do przyjęcia uchwały o przekazaniu trzech szkół Świebodzicom. Za głosowało 8 radnych, przeciw było 14…

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz żarliwie przekonywał, że gmina świetnie poradzi sobie z prowadzeniem trzech dodatkowych szkół. Nie wspominał natomiast o skutkach finansowych tej decyzji dla Powiatu – utracie subwencji oświatowej w wysokości prawie 6 milionów. Jak stwierdził burmistrz – przez lata te placówki były zaniedbywane, nie wiem, czy celowo. Może to było przygotowanie do likwidacji? Nie ufamy zapewnieniom pana starosty…

Dyrektor wydziału oświaty w starostwie, wskazał, że subwencja oświatowa na ten rok ma być o ok. 1,8 miliona złotych wyższa niż w rok wcześniej. Znajdą się więc pieniądze na poprawę warunków w świebodzickiej szkole Specjalnej.

Najważniejsze dla świebodzickich szkół jest jest zapewnienie o zmianach w programie naprawczym dla szkół średnich. Zarząd powiatu ma na to czas do końca kwietnia. Większość radnych była zgodna, że  w programie nie może pozostać zapis o likwidacji części Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach.

kk

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress