Nie ma wakacji od koronawirusa!

Poluzowanie restrykcji związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania koronawirusa doprowadziło do zupełnego bagatelizowania problemu.

Epidemia koronawirusa nie jest w „odwrocie”, nie ma mowy o drugiej fali, „ona¨ cały czas jest i rozwija się w tempie specyficznym dla Polski. Wakacje doprowadziły do znacznego poluzowania dyscypliny związanej ze sprawdzonymi metodami ograniczania rozprzestrzeniania zakażeń. Większość z nas nie miało styczności z zakażonymi i nawet nie zna takich osób. To wynika ze statystyki, ale nie oznacza, że tej mogącej ciężko przebiegać choroby nie ma wśród nas. Znaczna część z nas nigdy nie była w Bieszczadach, ale czy to jest powód by podważać ich istnienie? Różnego rodzaju teorie spiskowe (że wirusa nie było, że to wszystko jest po to by zarobić na szczepionkach) są wygodnym usprawiedliwieniem na chwilę, mogą doprowadzić do utraty bliskich, zwłaszcza seniorów i chorujących na choroby przewlekłe.

Ostanie dane dotyczące zarażeń pokazują, że jest ich dwukrotnie więcej niż w kwietniu czy maju. A my boimy się jakby mniej… Czy to uzasadnione? Wystarczy wybrać się do lekarza, czy przychodni – przekonacie się, czy coś się zmieniło, czy tam nastąpiło „poluzowanie” – służba zdrowia jest na bieżąco i najlepiej zorientowana.

W myśl obowiązujących przepisów należy nosić maseczki zasłaniające usta i nos w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach zatłoczonych. Za brak maseczki grozi 500 zł mandatu. Stanowisko rzecznika głównego inspektora sanitarnego jest takie, że musimy się przyzwyczaić, że w najbliższych miesiącach sytuacja będzie zmienna, dynamiczna. To dotyczy zarówno turystyki, jak i np. uruchamiania szkół, powrotu dzieci do szkół i wielu innych aspektów życia. W zależności od tego, jak sytuacja będzie się rozwijać, a tak na prawdę nikt do końca nie wie, jak będzie, te zmiany mogą następować bardzo szybko, dlatego że liczy się działanie w określonym momencie…

Ze względu na bezpieczeństwo sprzedawca w sklepie ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski, również klienci mają prawo egzekwować ten obowiązek od sprzedawców. Policja i straż miejska może egzekwować wykonanie prawa mandatami.

Aby ograniczyć możliwość zarażenia koronawirusem należy ograniczyć kontakty społeczne, zachowywać bezpieczny dystans, unikać skupisk ludzkich, dezynfekować i często myć ręce. Konieczne jest stosowanie się do przepisów i ograniczeń oraz korzystać wyłącznie ze sprawdzonych informacji na temat aktualnej sytuacji.

 

24 myśli na temat “Nie ma wakacji od koronawirusa!

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress