Nobel z literatury dla Polki!

Olga Tokarczuk otrzymała w tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

A postanowiono przyznać dwie Literackie Nagrody Nobla, za rok 2018 i 2019, to w związku ze skandalem seksualnym w szeregach Szwedzkiej Akademii i ujawnieniem przecieków dot. przyznania nagrody w ubiegłym roku.

Za rok 2018 wyróżnienie otrzymała Polka, Dolnoślązaczka – Olga Tokarczyk. Wyróżnienie za rok 2019 otrzymał Peter Handke – austriacki pisarz i tłumacz.

Olga Tokarczuk od dawna była uważana za faworytkę nagrody. Jest najczęściej tłumaczoną polską autorką, jest laureatką „The Man Booker International Prize 2018” za powieść „Bieguni” oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” w 2008 roku i „Księgi Jakubowe” w 2015 roku.

Jak podała Akademia, Polka otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Literackiego Nobla Polacy odbierali dotychczas tylko czterokrotnie: Henryk Sienkiewicz w 1905 r., Władysław Reymont w 1924 r., Czesław Miłosz w 1980 r. i Wisława Szymborska 1996 r.

01.07.2017 Walbrzych, Stara Kopalnia, Festiwal Literacki – wrnisaz wystawy „Komiks ponad granicami” i debata z autorami, n/z Olga Tokarczuk, fot. Sebastian Bialy/REPORTER

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress