„RYSUNEK XVI – XVIII W. WŁOCHY, NIEMCY, NIDERLANDY” – kolejna ważna wystawa w Książu

Wystawa „Rysunek XVI – XVIII w. Włochy, Niemcy, Niderlandy” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego”, przedstawia unikatową kolekcję 170 oryginalnych rysunków prawie nieznaną badaczom i szerszym kręgom widzów.

W takiej samej ilości kolekcja po raz pierwszy była eksponowana na wystawie jubileuszowej poświęconej 100 rocznicy Muzeum Narodowego we Lwowie w 2014 r. Było to możliwe dzięki 40 letniej działalności pracowni konserwacji, która od czasu swego powstania w 1972 r. przekształciła się w potężny dział konserwacji. Zalążkiem kolekcji stał się bogaty zbiór rysunków włoskich mistrzów XVII-XVIII w., w większości należących do szkoły weneckiej, która zajmowała istotne miejsce we Włoszech w XVII w.

Wystawa to bardzo rzadka okazja to podziwiania dzieł wykonanych na papierze – muzea bardzo niechętnie wypożyczają tego typu zbiory ze względu na duże ryzyko uszkodzenia prac. Zalążkiem kolekcji stał się bogaty zbiór rysunków włoskich mistrzów XVII-XVIIIw., w większości należących do szkoły weneckiej. Przed II wojną światową kolekcja liczyła ponad 2,5 tys. prac, niestety w czasach ZSRR w znacznej mierze została „roztrwoniona”.

Rysunek, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, jest elementem przygotowawczym do obrazów czy polichromii i z reguły jest pełen poszukiwań i eksperymentów w kompozycji i w technice. Dawny rysunek – to swego rodzaju twórcze laboratorium, w którym odkrywamy artystyczne tajemnice twórczości mistrzów. Z tego względu wystawa jest szczególnie wartościowa dla adeptów sztuk plastycznych – warto podglądać warsztat największych…

Niestety ekspozycja znajduje się w „ciągu” zwiedzania samego zamku, wobec czego konieczny jest zakup biletu. Jak powiedział prezes Zamku Książ – pan Krzysztof Urbański, będzie rozważona możliwość bezpłatnego udostępnienia wystawy dla młodzieży z aglomeracji wałbrzyskiej, tak jak to miało miejsce podczas wystawy grafik Marca Chagalla. Pozytywnie o tym pomyśle wyraziła się również dyrektor wałbrzyskiej BWA – pani Alicja Młodecka.

Wystawa będzie czynna do 17 kwietnia 2016 r.

Sebastian Biały

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress