Świebodzickie LO w Orszaku Trzech Króli

Jak co roku dnia 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli zorganizowany przez parafię pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach. O godzinie 13:00 wszyscy obchodzący święto Objawienia Pańskiego zebrali się na rynku, by wspólnie wziąć udział w orszaku. Kilka minut po 13:00 świebodziczanie z koronami na głowach bądź przebrani za aniołki czy diabły ruszyli ulicami naszego miasta. Mimo niskiej temperatury nie zabrakło uśmiechów i głośnego śpiewu wśród uczestniczących w Orszaku.

Młodzież z naszego Liceum zorganizowała „Diabelską Gospodę”, gdzie uczniowie starali się odwrócić uwagę od pochodu. Zapraszaliśmy uczestników do naszej karczmy, gdzie mogli odpocząć czy posilić się gorącą kiełbaską prosto z grilla. Stroje licealistów symbolizowały zło, np. diabły. Uczniowie w takich przebraniach kusili, jednak Orszak zmierzał dalej ku Panu Jezusowi w żłóbku. Nasza „Diabelska Gospoda” nie była jedyną przeszkodą. Wierni napotkali jeszcze na swojej drodze wiele innych pokus. Przy kościele Św. Mikołaja szalały diabły, które przekonywały nas najlepszym smakołykiem-cukierkami. Ku zdziwieniu podwładnych szatana pochód szedł dalej. Zaraz po cukierkowej pokusie napotkaliśmy Heroda. Mimo to ruszyliśmy dalej, by w końcu oddać pokłon Panu Jezusowi. Kiedy koniec naszej drogi był już bliski, mogliśmy obserwować bardzo interesującą walkę dobra ze złem. To jest przeciąganie liny przez aniołki i diabełki. Wynik tego wyzwania był oczywisty, mimo to został przyjęty gromkimi brawami.
Docelowym miejscem pochodu był park, gdzie przy amfiteatrze królowie oddali pokłon Synowi Bożemu. Następnie wspólnie śpiewano kolędy i podziwiano szopkę ze Świętą Rodziną. Każdy spragniony mógł napić się gorącej herbaty, a każdy głodny posilić się grochówką.

Aleksandra Białek

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress