Tajemnica zamku Cisy

Położony nieopodal Świebodzic zamek Cisy (około 4 km na północny zachód od miasta) należy do najmniej poznanych obiektów w tych okolicach.

Według tradycji został on wybudowany w końcu XIII stulecia przez jednego z władców świdnickich – Bolka I Surowego (zm. 1301 r.). Do jego głównych zadań należała obrona rubieży nowo powstałego księstwa świdnickiego. Przez kolejne dziesięciolecia zamek przechodził zmienne koleje losu. Był grabiony i niszczony, odnawiany i rozbudowywany. Niejednokrotnie też warownia zmieniała swojego właściciela. Tak było do ok. 1800 r., kiedy to ostatni gospodarz zamku rezygnuje z dalszego posiadania obiektu. Opuszczona warownia – pozostawiona sama sobie – powoli przeistacza się w stan ruiny.

Ta sytuacja trwa do czasów II wojny światowej (a szczególnie mówiąc do jej ostatnich miesięcy), kiedy to dla dziejów zamku nadchodzą nieco ciekawsze, ale bardzo tajemnicze czasy. Z zachowanych relacji świadków (relacje te pochodzą z końca lat 40-tych XX w.) wynika, że tuż przed nadejściem frontu radzieckiego (1945 r.) w okolicach zamku pojawiły się niemieckie ciężarówki, które miały tutaj przywieźć bliżej niesprecyzowany transport (były to zapewne skrzynie, w których przechowywano precyzyjną aparaturę). Na terenie zamku i jego najbliższej okolicy rozpoczęły się prace adaptacyjne, których celem miało być ukrycie tajemniczego transportu. W tym tez czasie pobliskie urwisko oraz polana były skrzętnie pilnowane przez żołnierzy Wehrmachtu. Nieco później na dziedzińcu zamkowym odnaleziono długie metalowe rynny, które prawdopodobnie posłużyły żołnierzom niemieckim do spuszczania czegoś w dół. Był to zresztą jedyny ślad świadczący o tym, że hitlerowcy coś tu ukryli. Ale co i gdzie?

Niestety, pomimo dość sporego czasu, jak dotąd nikomu nie udało się natrafić na ślady hitlerowskiego transportu z okresu II wojny światowej.. Niewielu też mieszkańców naszego miasta zdawało sobie sprawę, że tutejsze ruiny piastowskiej warowni mogą zawierać wiele innych nierozwiązanych do tej pory zagadek z przeszłości.

foto: archiwum swiebodzice.info 2016

Jedna myśl na temat “Tajemnica zamku Cisy

  • Marek Lisak
    10 marca 2019 o 05:00
    Permalink

    Jeszcze w latach 60 – tych ubiegłego wieku znajdowałem Ruskie chelmy w pobliskim strumieniu Czyżynka często na polanie (dzisiaj zarośniętej świerkami) rozbijalismy obozowiska harcerskie wraz z naszym harcmistrzem byłym kierownikiem szkoły podstawowej Nr3 Janem Wróblem spotkałem tam kiedyś exploratora z Wałbrzycha z wykrywaczem opowiadał że amunicji w dolinie tyle że Ruskie chyba nią siali i wiele innych rzeczy jeszcze z okresu II wojny światowej o których nie będę pisał bo nie lubię smutnych panów w kominiarkach

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress