Ustalono przyczynę katastrofy budowlanej przy ul. I. Krasickiego w Świebodzicach

Tuż przed świętami do prokuratury w Świdnicy trafiła ekspertyza dotycząca przyczyny katastrofy budowlanej w kwietniu br. przy ul. I. Krasickiego w Świebodzicach.

Jak wykazało dochodzenie, przyczyną tragedii był wybuch gazu w mieszkaniu Mirosława K. na pierwszym piętrze. Prokuratura otrzymała szczegółowy raport przygotowany przez specjalistów od robót budowlanych, budownictwa, gazownictwa i innych instalacji. Wyniki badań potwierdziły m.in. że ujawnione podczas sekcji zwłok Mirosława K. ślady poparzeń były wynikiem znajdowania się ofiary w epicentrum wybuchu.

Jak powiedział prokurator okręgowy w Świdnicy w mieszkaniu należącym do Mirosława K. z instalacji gazowej znajdowała się tylko kuchenka gazowa. Jednakże z uwagi na całkowite zniszczenie instalacji gazowej biegli nie byli w stanie wskazać, czy do rozszczelnienia instalacji gazowej doszło samoczynnie, czy było to wynikiem działania człowieka. Pod tym kierunkiem będą badane zabezpieczone szczątki kuchenki. Będzie sprawdzane, czy ktoś przy tej kuchence wykonywał jakieś naprawy, czy mogła ona ulec jakiemuś mechanicznemu uszkodzeniu, lub czy po prostu zużyła się…

Z ekspertyzy wynika, że na rozmiary katastrofy miał wpływ również wiek budynku i jego konstrukcja. Poniemiecki budynek starej konstrukcji co prawda nie zagrażał życiu i zdrowiu mieszkańców przed katastrofą, jednak nie był on odporny na sam wybuch. Gdyby do podobnej eksplozji doszło w nowszym bloku, skutki wybuchu widoczne byłyby tylko w jednym mieszkaniu.

Prokuratura będzie teraz sprawdzała, jak w rzeczywistości wyglądały przeglądy instalacji gazowej. W tej chwili materiał dowodowy nie pozwala na przedstawienie zarzutów komukolwiek. Niewykluczone jednak, że taka możliwość pojawi się po dalszej analizie dowodów.

Pod gruzami zawalonego budynku zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci. Cztery osoby zostały ranne. Od czasu kwietniowej tragedii, w Świebodzicach doszło do przynajmniej kilku incydentów wynikających z wycieku gazu, a 11 listopada 2017 było o krok od tragedii w budynku o podobnej konstrukcji przy ul. Kopernika (więcej).
Informacja z 8 kwietnia nt. katastrofy

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress