Festiwal Zabytków Techniki

Kiedy:
12 Sierpień 2017 – 15 Sierpień 2017 całodniowy
2017-08-12T00:00:00+02:00
2017-08-16T00:00:00+02:00
Gdzie:
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
Polska
Festiwal Zabytków Techniki @ Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku | Jaworzyna Śląska | Województwo dolnośląskie | Polska

Od 2013 r. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje Festiwal Zabytków Techniki. Impulsem do organizacji I edycji były obchody jubileuszu 170 – lecia uruchomienia linii kolejowej Wrocław – Świebodzice. Rekonstrukcja tych wydarzeń – m.in. wjazdu pierwszego pociągu na stację w Jaworzynie Śląskiej skłoniła nas do opowiedzenia większej historii. Historii przemysłu i techniki na Dolnym Śląsku, której kolej była ważnym, ale nie jedynym elementem. W pierwszych latach narracja toczyła się w oparciu o zbiory Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku – czynne, historyczne maszyny, pojazdy i urządzenia.
Przełomowy okazał się 2015 r., po raz pierwszy w naszym przedsięwzięciu zdecydowali się wziąć udział partnerzy z zewnątrz – wielcy i znani, jak Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Thorez, i mali – jak Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach, produkujący mąkę w oparciu o maszyny i technologie z przełomu XIX i XX wieku.
W roku ubiegłym w dniach 12 – 15 sierpnia 2016 r. na całym Przedgórzu Sudeckim odbywał się, zainicjowany przez Nasze Muzeum, Festiwal Zabytków Techniki. Wielkie święto wszystkich miłośników dawnej techniki. W edycji tej udział wzięło 15 partnerów, nie tylko Muzeów, ale także czynnych zakładów przemysłowych i produkcyjnych oraz organizacji i stowarzyszeń podejmujących w swojej działalności trud popularyzacji idei ochrony zabytków techniki.
Retronauci, uczestnicy Festiwalu zyskali niepowtarzalną szansę zwiedzenia zakładów i miejsc na co dzień niedostępnych – Hydroelektrowni w Lubachowie, Fabryki Porcelany w Jaworzynie Śląskiej, Młynów w Dzierżoniowie oraz Siedlimowicach, Kamieniołomów w Strzegomiu czy tajemniczej, świdnickiej Amplifikatornii… Zespół jedynej na Dolnym Śląsku czynnej koksowni, Victorii w Wałbrzychu, odwiedził nasz muzealny skład. Miłośnicy dawnej motoryzacji mogli wybrać się nim na wrocławski zlot zabytkowych samochodów MOTOCLASSIC organizowany przez Muzeum Motoryzacji na zamku Topacz w Ślęży k. Wrocławia. Swoje zbiory udostępniły także Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Na spacer po przemysłowym Żarowie zaprosiło stowarzyszenie Labiryntarium, a studenckie koło naukowe Industria z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowało wystawę poświęconą zabytkom architektury przemysłowej Wrocławia.Festiwal po raz kolejny okazał się wielkim sukcesem, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Dolnego Śląska i nie tylko. Wierzmy, że jest to wspólny wkład wszystkich zaangażowanych w jego organizację w popularyzację zabytków techniki jako równoprawnych elementów krajobrazu kulturowego regionu, oprócz pałaców, klasztorów i ogrodów.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dn. 12 -15 sierpnia 2017 r.
Celem naszego przedsięwzięcia jest promocja idei ochrony zabytków techniki. Tych, które jeszcze trwają i opierają się naporowi źle pojmowanej nowoczesności i modernizacji. Przebiegającej w często bezrefleksyjny sposób. Festiwal pokazuje zapomnianą, przede wszystkim niedocenioną grupę zabytków – świadectw wielkiej, ciekawej i burzliwiej historii naszego regionu. Ich fundamentalnego wpływu na kształtowanie krajobrazu kulturowego regionu.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oddział Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, której głównym celem jest praktyczna ochrona wybranych obiektów poprzemysłowych charakterystycznych dla rozwoju gospodarczego Śląska, objęła już ochroną filię Muzeum w Dzierżoniowie, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Walcownię Cynku w Katowicach, w trakcie tworzenia są nowe placówki – Muzeum Techniki Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich oraz Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach. Fundacja poodejmuje planowe i konsekwentne działania w zakresie promocji i ochrony zabytków techniki. Działania te mają charakter fizycznej ochrony poszczególnych jednostek taboru, ale też przybierają formę organizacji plenerowych wydarzeń o charakterze edukacyjnym oraz organizacji pociągów specjalnych po najpiękniejszych trasach Dolnego Śląska.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress