Zwiedzanie mauzoleum Hochbergów w Książu za darmo

Tylko do końca roku będzie można zwiedzić bezpłatnie mauzoleum rodziny Hochbergów w Książu. Obiekt znajduje się w parku, w bezpośrednim sąsiedztwie Parkingu Głównego.
Akcja trwa do 31 grudnia – wstęp na zwiedzanie mauzoleum z przewodnikiem w tym okresie jest darmowy! To jedyna taka okazja!

W ostatnich latach były tam przeprowadzane prace renowacyjne – dziś w mauzoleum można podziwiać odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ po rozbudowie barokowej (z 4 stron świata), a także podziemną kryptę, która robi niesamowite wrażenie.

Ważne informacje:
– akcja trwa do 31 grudnia 2017 r.,
– zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w języku polskim  i trwa ok. 20 minut,
– wejścia grup są co pół godziny: w weekendy od godz. 11:00 do godz.16:30 (ostatnie wejście z przewodnikiem), w dni robocze: od 11:00 do 15:30 (ostatnie wejście z przewodnikiem),
za wyjątkiem:
24 grudnia – wejścia co 30 minut od 11:00 do 13:30 (ostatnie wejście)
31 grudnia – wejścia co 30 minut od 11:00 do 13:30 (ostatnie wejście)
– w przypadku pytań prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta – 74 66 43 834 lub zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
– Mauzoleum Hochbergów znajduje się ok. 700 m od zamku, 9 min. pieszo, w bezpośrednim sąsiedztwie Parkingu Głównego (strzeżony), gdzie polecamy zostawianie aut
– w parku znajdują się oznaczenia kierujące do mauzoleum.

Historia Mauzoleum Hochbergów

Umiejscowione na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce, przy południowej bramie parku (niedaleko Parkingu Górnego) dzisiejsze mauzoleum wybudowane zostało w roku 1734. Pierwotnie nazywane było Pawilonem Letnim i pełniło funkcję tzw. belwederu – miejsca widokowego o bogatym wystroju wnętrza. Do dzisiaj zdobią je stiukowa dekoracja ścienna oraz malowidła sklepienne przedstawiające Zamek Książ z czterech stron świata.
W 1883 r. pawilon został przekształcony w grobową kaplicę Hochbergów, a w skale, na której stoi, wykuto obszerną kryptę.
Jako pierwsza w Mauzoleum spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Następnie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj Jan Henryk XI, jego dwie żony: Maria von Kleist oraz Matylda, a w końcu sama Daisy von Pless. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona, służący Hochbergów w obawie przed zbezczeszczeniem wynieśli z mauzoleum Księżną oraz pozostałych członków rodu. Dokąd? Nie wiadomo. Wg jednej z hipotez na nieistniejący już dzisiaj cmentarz ewangelicki, gdzie ukryte zostały w grobowcu pewnego kupca.
Obecnie w Mauzoleum znajdują się 4 puste sarkofagi – 3 duże, połączone ze sobą (w których leżał Jan Henryk XI, a po dwóch stronach jego żony) oraz jeden malutki, należący do córeczki Daisy.

Zapraszamy serdecznie do poznania fascynującej historii tego niezwykłego miejsca!

foto archiwum

Jedna myśl na temat “Zwiedzanie mauzoleum Hochbergów w Książu za darmo

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress