360 stopni z wieży na Trójgarbie
Jeszcze w starym roku udało się zrobić „widokowe” zdjęcia z wieży na Trójgarbie, „okno pogodowe” otworzyło się na jeden dzień…
Wieża na Trójgarbie została oficjalnie otwarta 29 grudnia 2018 roku przy pełnym zachmurzeniu, widoki więc tego dnia były mizerne. Na szczęście jeszcze w ostatnim dniu „stary” rok zrobił prezent w postaci pięknej pogody… Konstrukcja ma około 27 metrów wysokości co zapewnia, że pięć tarasów widokowych znajduje się nad wierzchołkami drzew. Z góry roztacza się pełna panorama we wszystkich kierunkach. Doskonale widoczne były okoliczne miejscowości i pasma górskie, w oddali widać było Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką. W powietrzu było nieco wilgoci i smogu ale z pewnością przy lepszych warunkach uda się wypatrzeć budynek Skytower we Wrocławiu…
Najkrótsza droga na szczyt wiedzie z Lubomina, z miejsca gdzie kiedyś była Bacówka pod Trójgarbem prowadzi prosty szlak do pokonania w niecałą godzinę (do tego miejsca można dojechać autem, choć droga jest wąska i trudno się minąć z jadącymi w przeciwnym kierunku). Osobiście polecam trasę z drugiej strony, od Starych Bogaczowic – auto można zostawić na parkingu przy zalewie (niestety latem jest płatny!) i w dwie godziny dojść leśnymi duktami na szczyt. Ta trasa jes mniej stroma i daje wiele możliwości wyboru drogi. Cały masyw Trójgarbu pokryty jest liczna siecią duktów leśnych znakomicie nadających się do spacerów, jazdy na rowerze czy nartach śladowych…
Wieża na Trójgarbie została wybudowana w ramach projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu – etap II – sposób na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych masywu Trójgarbu i Chełmca” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 za kwotę 2 687 900 złotych. Powstała dzięki współpracy i wsparciu finansowym gmin: Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój. Nie udałoby się doprowadzić inwestycji do końca, gdyby nie dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Nie bez znaczenia było też pozytywne nastawienie Nadleśnictwa Wałbrzych. Ostatnim z partnerów jest Fundacja Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu.