Zimowa iluminacja zamku Cisy

Zamek Cisy leże zaledwie 3 km w linii prostej na zachód od popularnego i znanego Książa, ale niestety nie prowadzi do niego żadna dobra droga dojazdowa. Cisy osiągalne są jedynie dla turystów pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych.

Pierwsza wzmianka o Cisach pochodzi z 1242 r. W połowie XIV w. zamek stanowił siedlisko rycerzy-rabusiów, później został zajęty przez Bolka II. W 1355 r. Cisy przeszły w ręce kasztelana strzegomskiego, Nickela Boltze, który z kolei sprzedał warownię Aleksandrowi von Grunau. W 1429 zamek został odkupiony przez Ulricha von Seydlitz. W 1466 r., podczas wojeny husyckich, częściowo zniszczony, został następnie odbudowany i powiększony o przedzamcze zachodnie. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. XIX stulecie przyniosło powrót zainteresowania pozostałościami zamku, które teraz stały się miejscem licznych wycieczek. W 1927 r. wałbrzyszanin Walter Brehmer podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy ponownie zabezpieczono jako trwałą ruinę…

Do zamku prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne: Szlak Zamków Piastowskich – znaki zielone i Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej – znaki niebieskie. Ze Świebodzic najłatwiej dotrzeć tam od Pełcznicy włączając się na szlak „zielony” prowadzący z Książa, można to zrobić też na pętli autobusowej koło zakładów Termet SA. Początek drogi w lesie jest często dewastowany przez leśników ciężkim sprzętem, co jest szczególnie dokuczliwe wiosną – po 500 m sytuacja się poprawie. Możliwe jest dojechanie do zamku od strony Cieszowa – do samego zamku raczej nie dojedziemy, do przejścia zostanie około 1 km… U podnóża zamkowego wzgórza przepływa rzeczka, Czyżynka, którą trzeba pokonać w bród lub „po kamieniach”.

Nocą Cisy otulone są zupełna ciszą i ciemnością, tylko czasem zaglądają tam zwierzęta. Polecam nocną wycieczkę z latarkami.

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Jesteśmy na Facebook'u