„Alaryk w Rzymie” Wilhelma von Lindenschmita uroczyście przyjęty w Książu
„Alaryk w Rzymie” Wilhelma von Lindenschmita to jeden z największych w Polsce obrazów sztalugowych o tematyce historycznej. Po renowacji, po raz pierwszy od II wojny światowej, został wyeksponowany w Sali Konrada na Zamku Książ.
Uroczystość pierwszej rocznicy wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” została uświetniona odsłonięciem dla publiczności ogromnego płótna niemieckiego malarza. Tematem obrazu jest triumfalny pochód Alaryka (ok. 370–410), pierwszego wodza plemion germańskich, który zdobył Rzym. Największe zniszczenia obrazu spowodowane były wycięciem płótna z krosna, złożeniem na pół i zwinięciem w rulon w 1945 r. Prace konserwatorskie trwały od 2 marca do 30 czerwca 2016 r.
Na otwartej w ubiegłym roku wystawie można oglądać 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród nich jest 10 obrazów z kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. W ciągu roku wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” obejrzało ponad 247 tysięcy osób.
W uroczystościach rocznicy i odsłonięcia obrazu wzięli udział gospodarze Wałbrzycha, gospodarze Zamku Książ, kurator wystawy i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przedstawiciele sponsora renowacji – KGHM Polska Miedź, konserwatorzy obrazu z firmy Rearte S.C. i wielu znamienitych gości.
Mniej oficjalna część uroczystości odbyła się na dziedzińcu, przed Zamkiem. Przy dźwiękach kwartetu smyczkowego odbył się poczęstunek na którym nie zabrakło ogromnego, urodzinowego tortu…