Starowieyski w Starej Kopalni
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników sztuk plastycznych. „Przyjaźnie paryskie 1683-1693” – kolekcja A. i N. Avila licząca 170 prac Franciszka Starowieyskiego zostanie udostępniona w Starej Kopalni w Wałbrzychu 1 sierpnia 2016
Franciszek Starowieyski pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował około 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „polskiej szkoły plakatu”. Artysta obdarzony barokową wyobraźnią, z niezwykłą wprost biegłością łączył w sztuce zmysłowe formy z intelektualnym przesłaniem, szokując często nieoczekiwanymi efektami i surrealistycznymi wizjami. Jego twórczość o wyrafinowanej ornamentacji wypełniona była charakterystyczną metaforyką i własnym systemem znaków wywiedzionych z najbliższej artyście, barokowej estetyki. Malarstwo Starowieyskiego cechowała fascynacja zmysłowym ciałem kobiecym o „rubensowskich” kształtach oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. W jego obrazach świat realny łączy się z tworami „niepohamowanej” wręcz wyobraźni artysty, a cała twórczość, przesycona groteską i humorem, ostentacyjnie nawiązywała do starych XVII-wiecznych mistrzów. Starowieyski był mistrzem rysunku.
Wystawa będzie czynna do 30 października. Zapraszam do budynku nr 1 (Łaźnia łańcuszkowa). Współorganizatorem wydarzenia jest Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA.