swiebodzice.info zapraszają na I Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Książu (16-18 sierpnia)

W najbliższy weekend w zamku Książ będzie miał miejsce I Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Jest to autorski projekt Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska.

Impreza została zaplanowana na 16-18 sierpnia 2013 roku jako trzydniowe (piątek, sobota, niedziela) spotkania z osobami zajmującymi się od lat poszukiwaniami zaginionych skarbów i zabytków, tajemnicami Dolnego Śląska i jego historią. Wśród prelegentów znajdą się naukowcy, dziennikarze, autorzy książek, eksploratorzy i przewodnicy.

Trzon festiwalu będą stanowić prelekcje zaproszonych gości, przeplatane projekcjami filmów dokumentalnych o zaginionych skarbach kultury i tajemnicach dolnośląskich. Wykładom oraz pokazom filmów towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, takie jak: prezentacja sprzętu eksploracyjnego, widowiska historyczne, wystawa o dolnośląskich zamkach oraz pokazy pirotechniczne i akrobacje powietrzne.

Po zakończeniu festiwalu przedstawimy na naszych stronach obszerną fotorelację z imprezy, zapraszmy!

banner-www-lipiec

Ceny biletów dla turystów indywidualnych w dniach 16-18.08.2013 r.:

Bilety podstawowe (obowiązkowe) dostępne w dniach 17-18.08 w kasie przed budynkiem bramnym:
> Jednorazowy wstęp (16-18.08.2013) na zwiedzanie indywidualne (bez przewodnika) Zamku Książ oraz Przedzamcza:
bilet normalny – 20 zł
bilet ulgowy – 15 zł

Bilety uprawniają dodatkowo do udziału we wszystkich wykładach, projekcjach filmowych, inscenizacjach historycznych i pozostałych atrakcjach (za wyjątkiem uczty historycznej oraz wstępu do Muzeum Medycyny Sądowej) organizowanych podczas Festiwalu Tajemnic. Podane bilety nie zawierają wstępu do Palmiarni.

UWAGI!
Liczba miejsc na wykładach jest ograniczona, decyduje kolejność przybycia do sal.
Część prezentacji będzie wyświetlana na talebimie na żywo na Dziedzińcu Honorowym Zamku Książ.
Zwiedzanie tunelu z przewodnikiem – 5 zł

UWAGI!
Grupy formułowane na wejście do tunelu, będą organizowane na poziomie tarasów zamkowych.
Wejście odbywa się z przewodnikiem, czas zwiedzania – około 15 minut.
Pierwszeństwo zwiedzania tunelu mają zorganizowane grupy turystyczne zwiedzające zamek z przewodnikiem.
Zwiedzanie tunelu zawarte jest także w dodatku do zwiedzania z przewodnikiem – warto przemyśleć, z którego rozwiązania skorzystać, aby nie płacić dwa razy.

Karnet 3-dniowy dla turystów indywidualnych kosztuje 50 zł i uprawnia do:
– zwiedzania Zamku Książ i Przedzamcza w terminie 16-18.08.2013 r.
– jednokrotnego wejścia z przewodnikiem do Muzeum Medycyny Sądowej w dniach 16-18.08.2013 r. ( prosimy o zgłoszenie godziny wejścia pod nr. 74 66 43 834 w dniu roboczym)
– jednokrotnego wejścia z przewodnikiem do tunelu w czasie trwania festiwalu,
Karnety uprawniają dodatkowo do udziału we wszystkich wykładach, projekcjach filmowych, inscenizacjach historycznych i pozostałych atrakcjach festiwalu (m.in. konkursach, grach zamkowych) organizowanych podczas Festiwalu Tajemnic.

Program festiwalu:

Dzień 1, 16. 08.2013, PIĄTEK

SALA BALOWA

  • 17:00 Uroczyste otwarcie I Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic
  • 17:30 – 19:00 „Gdzie się podziały skarby zamku Książ?” – dr hab. Piotr Oszczanowski

W czasie II wojny światowej do Książa przywiezione zostały również zbiory słynnej Berlinki, jednak i tu kilka skrzyń zginęło w tajemniczych okolicznościach. Czy ciągle czekają w zamkowych podziemiach?

  • 19:00 – 20:00 Projekcja filmu „Riese – Tajemnice wykute w skale”

Blok tematyczny: „Zbrodnia i medycyna”
Noc tajemnic z pogranicza historii i kryminalistyki, której towarzyszy ekspozycja Muzeum Medycyny Sądowej użyczona przez Katedrę Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

  • 20:00 „Zbrodnia na Dolnym Śląsku widziana przez okulary prof. Dobosza” – prof. Tadeusz Dobosz

„Kiedy „Wampir z Bytowa” zamordował we Wrocławiu dwie kobiety, do badań identyfikacyjnych została użyta sperma z miejsca zdarzenia. Gdy po czterech latach pojawił się właściwy podejrzany, nie było już materiału do badań. Musiałem „wczuć się” w rolę mordercy, aby odtwarzając jego czynności znaleźć dodatkowy ślad biologiczny w dość nieoczekiwanym miejscu.

  • 21:00 „Wyklęte groby, wyklęte ofiary” – dr Krzysztof Szwagrzyk

Polska to kraj z burzliwą przeszłością, zarówno czas wojny, jak i późniejsze, dramatyczne lata obfitowały w bardzo wiele ofiar. Dochodziło do masowych mordów tysięcy ludzi, każda z tych osób to inna, wstrząsająca i niezwykła historia.

  • 22:00 „Medycyna w służbie prawa i historii” – mgr Agata Thannhaeuser i dr n. med. Łukasz Szleszkowski

Mgr Agata Thannhaeuser i dr n. med. Łukasz Szleszkowski niemal każdego dnia rozmawiają ze zmarłymi, pracowali również przy pierwszej w Polsce masowej ekshumacji ofiar powojennego terroru na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Badania sądowo-lekarskie pozwoliły ustalić…

  • 23:00 Projekcja filmu „Die preußische Liebesgeschichte” (Pruska legenda miłosna)

Film fabularny produkcji niemieckiej z 1938 roku. Zakazany przez faszystowską cenzurę i wprowadzony na ekrany dopiero w 1950.

23:00 DZIEDZINIEC

  • Uczta Historyczna

 

Dzień 2, 17. 08.2013, SOBOTA

BLOKI WYKŁADOWE

Sala Krzywa, BLOK 1, TEMAT: „Tajemnice, zamki, podziemia”

  • 10:00 – 11:00 „Niezwykłe życie Hochbergów: tajemnica pereł księżnej Daisy” – Magdalena Woch

Magdalena Woch z Zamku Książ opowie o odkrytych i niewyjaśnionych tajemnicach rodu von Hochberg, przypomni największe skandale z życia rodziny, wyjaśni dlaczego syn księżnej Daisy musiał ożenić się z własną macochą…

  • 11:00 – 12:00 „Widmo Hitlera nad Fürstenstein – co działo się na Zamku Książ w czasie II wojny światowej?” – Dariusz Garba

Jak naprawdę Zamek Książ został przejęty przez III Rzeszę, dlaczego szef SS Heinrich Himmler gorliwie interesował się książęcymi zbiorami bibliotecznymi i czy kosmiczny lot zbrodniarza wojennego, prof. Hubertusa Strugholda, odbył się w podziemiach Książa?

  • 12:00-13:00 „Książ – nieznana historia” – Tomasz Jurek (Dolnośląska Grupa Badawcza)

Co robiło i czego szukało Wojsko Polskie z górnikami na zamku Książ? Nieznane fakty i dokumenty z powojennych dziejów Książa.

  • 13:00 -14:00 „Arado Blitz i inne tajne niemieckie konstrukcje lotnicze w czasie II wojny światowej na Dolnym Śląsku” – Piotr Piwowarczyk

Dyrektor i założyciel Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda w Świnoujściu i twórca koncepcji zagospodarowania PTT „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze ujawnia tajemnice cudownych broni Hitlera.

Sala III piętro Zamku Książ, BLOK 2, TEMAT: „Śniadanie z „Focusem” – dziennikarze popularnego miesięcznika opowiadają o sensacjach ubiegłych wieków”

  • 10:10-12:10 „Mistyka Krzyżaków” – Michał Wójcik i Maciej Łubieński

Michał Wójcik, redaktor naczelny miesięcznika Focus i Maciej Łubieński, historyk, autor programów i książek historycznych ujawniają tajemnice Krzyżaków.
Czy krzyżacy mieli swoje zagadkowe rytuały niczym templariusze? Czy odbywali je na wzgórzach nazywanych Jerozolimskimi? Jaką rolę mogły w nich odgrywać kamienne pruskie posągi? Gdzie znajdowały się legendarne krzyżackie „zamki na drzewach” znane z zapisu kronikarza Piotra z Duisburga? To tylko niektóre z zagadek tego poranka. Spotkaniu towarzyszy film o życiu krzyżaków.

  • 12:10 – 13:10 „Poszukiwacze poszukiwani” – Adam Węgłowski

Znany dziennikarz Focusa opowie o tym, jak dociera się do tajemnic historii i że bez współpracy z pasjonatami, redakcja nie dotarłaby do wielu dokumentów, np. w sprawie „ostatniej czarownicy” Barbary Zdunk.

  • 13:10-14:10 „28 dział na końcu świata. Eksploracja wraku żaglowca na wodach Sierra Leone” – Marcin Jamkowski

Nasz gość z dalekiego świata. Dziennikarz, nurek i podróżnik opowiada o pierwszej polskiej, a prawdopodobnie i na świecie, wyprawie do Sierra Leone na poszukiwanie wraków. Pięciu nurków i eksploratorów ruszyło do zachodniej Afryki, na wybrzeże skrajnie biednego kraju…

Sala Krzywa, BLOK 3, TEMAT: „Odkrycia, tajemnice, przygoda”

  • 15:00 – 16:00 „Życie codziennie poszukiwacza skarbów” – Rafał Kruk i Piotr Majczak – Poszukiwania. pl

Praktycy, nie tylko wytrawni poszukiwacze, ale i „znajdowacze” barwnie i z poczuciem humoru pokażą codzienność polskich eksploratorów: wspólnie, samochodami terenowymi, z namiotami, wykrywaczami metali i innego rodzaju, trudnym do określenia, sprzętem poszukiwawczym wyruszają w Polskę szlakiem nieodkrytych tajemnic.

  • 16:00 – 17:00 „Paranaukowe metody poszukiwań skarbów – jasnowidze kontra tajemnica” – Ryszard Gąsierkiewicz

Ryszard Gąsierkiewicz podejmuje próbę racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego metody paranaukowe mogą być dla poszukiwaczy: czy radiesteta albo jasnowidz są w stanie wskazać złoto, dzieła sztuki albo odtworzyć wydarzenia z przeszłości? Zapraszamy do dyskusji.

  • 17:00 – 18:00 „Wyznawcy światła w Karkonoszach” – Justyna Sasin-Spyrka

Tajemnicze symbole, kult ognia, pochówki w odległych od cywilizacji miejscach to ślady po wyznawcach światła mieszkających na przełomie XIX i XX wieku w Karkonoszach. Co łączyło z nimi Ernesta Gutschowa, ostatniego właściciela zamku Czocha i nad czym wspólnie pracowali?

  • 18:00 – 19:00 „Czarownice na terenie Księstwa Nyskiego – prawda historyczna czy ludowy zabobon.” – dr Małgorzata Radziewicz

Dyrektor Muzeum w Nysie opowie, jak zostawało się czarownicą, kto zarabiał na zabijaniu niewinnych ofiar, co to są „widełki heretyka” i „żelazna dziewica”.

Sala III piętro Zamku Książ, BLOK 4, TEMAT: Wieczór/Popołudnie z Money.pl „Pieniądz to skarb”

  • 15:10 – 16:10 „Skarby i skandale” – Tomasz Bonek

Tomasz Bonek, redaktor naczelny Money.pl – autor m.in. książek „Przeklęty skarb” oraz „Lubiąż. Mroczne tajemnice opactwa” przeniesie słuchaczy w świat służb specjalnych i agentów, którzy od lat, w kontrowersyjny sposób, angażowali się w poszukiwania dóbr kultury i złota. Czego szukali w podziemiach opactwa trzy razy większego od Wawelu?

  • 16:10 – 17:10 „Polska gorączka złota”- Joanna Lamparska

Czy legendarne skarby rzeczywiście istnieją? Czy w ostatnich latach ktoś rzeczywiście trafił na nazistowski depozyt? Znana pisarka i dziennikarka opowie o tajemnicach zamków i pałaców, ukrytych w nich skarbach i ludziach, którzy je odnajdują. Dlaczego powołano tajną ekipę jasnowidzów, która w latach 50. przeszukiwała dolnośląskie zabytki?

  • 17:10 -18:10 „Dolny Śląsk – klucz do losów polskich skarbów kultury” – dr Robert Kudelski

Badacz poprowadzi nas śladami transportów z polskimi dziełami sztuki, które trafiły na Dolny Śląsk. To właśnie w tym województwie trzeba szukać klucza do rozwiązania tajemnicy zaginięcia wielu cennych eksponatów. Wybierzcie się z nami w tę niezwykłą podróż.

  • 18:10-19:10 „Złoty sen generałów. Kulisy tajnej operacji peerelowskich służb specjalnych” – dr Jacek Kowalski

Wykład przedstawia kulisy i przebieg, prawdopodobnie ostatniej, tajemniczej akcji PRL-owskich służb specjalnych, która nie miała żadnego związku z polityką a jedynie z próbą zdobycia…

11:00-19:00 „ŁOWCY SENSACJI czyli fakty i plotki z życia księżnej Daisy von Pless” – gra na terenie Zamku i jego otoczenia. Organizatorem gry jest Silesia Events

Gra będzie polegała na odszukaniu na całym terenie Zamku kolorowych kart z opowiastkami na temat życia Daisy, a następnie ocenieniu, czy opisane historyjki są prawdą, czy fałszem. Wśród tych, którzy najlepiej odróżnią fakty od plotek (posługując się wiedzą lub intuicją) rozlosujemy bardzo atrakcyjną nagrodę główną – weekendowy pobyt dla 2 osób w Pszczynie (woj.śląskie), gdzie Hochbergowie posiadali zamek, który będzie można odwiedzić podczas wycieczki.
Do gry można dołączyć w dowolnym momencie, między 11.00 a 19.00 podchodząc do oznaczonego stanowiska start/meta przy wejściu do Zamku. Udział w zabawie zajmie ok. 20 minut.

19:00 – 19:30, 21:00 – 21:30 ZAMEK KSIĄŻ, DZIEDZINIEC
Zajęcie zamku przez wojska alianckie – widowisko historyczne – dwie fabularyzowane dwudziestominutowe rekonstrukcje z niesamowitymi efektami pirotechnicznymi przy udziale „wojsk” amerykańskich i niemieckich.

22:00 – 23:00 ZAMEK KSIĄŻ, DZIEDZINIEC
„Nosferatu – symfonia grozy” z 1922 r., muzyka na żywo zespół „Czerwie”. Pokaz na wolnym powietrzu.
WSTĘP WOLNY!
Początek XIX wieku. Hrabia Orlok znany jako Nosferatu jest wampirem, który dla utrzymania życia musi odżywiać się ludzką krwią. Do jego zamku w Karpatach przybywa młody handlowiec. Nosferatu widzi miniaturkę pięknej Ellen, żony swojego gościa. Urzeczony jej wizerunkiem opuszcza zamek i przypływa do miasta gdzie żyje ta młoda piękność. Wraz z jego przybyciem wybucha w mieście epidemia dżumy…

godz. 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 DZIEDZINIEC I TARASY ZAMKU KSIĄŻ
Widowiska historyczne i prelekcje na wolnym powietrzu przy stanowiskach wojskowych.

Podczas całego festiwalu zaprezentują się członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych: SH Die Freiwillingen zajmujące się rekonstrukcją armii niemieckiej z czasów II wojny światowej zaprezentuje całą gamę broni i wyposażenia, od pistoletów Luger po słynne „Panzefausty”. Głównym elementem zbiorów prezentowanych przez Die Freiwillingen będzie odrestaurowany samochód sztabowy Opel Olimpia.
Stronę aliancką i wojska USA ,zaprezentuje SH Wielka Czerwona Jedynka, która od prawie dziesięciu lat zajmuje się rekonstrukcją 1 Dywizji Piechoty armii USA, a za główny cel stawia przypominanie o roli i wkładzie Polaków służących w US Army.

 

Dzień 3, 18. 08.2013, Niedziela

Sala III piętro Zamku Książ, BLOK 5, TEMAT: „Wakacje z tajemnicą – blok sponsorski”

  • 10:00 – 11:00 „Sztolnie, które nie powinny istnieć” – Elżbieta Szumska

Od lat zarządza kopalnią złota w Zlotym Stoku, gdzie stworzyła niezwykle popularną trasę turystyczną. Elżbieta Szumska nie ustaje jednak w poszukiwaniach nieznanych dziś zakątków kopalni, w tym roku ponownie doszło do niezwykłego odkrycia…

  • 11:00 -12:00 „Zostań panem własnego zamku, Zainwestuj z ANR – największym dysponentem nieruchomości na Dolnym Śląsku” – Andrzej Jamrozik, dyrektor Oddziału Terenowego we Wrocławiu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Macie ochotę kupić pałac albo zamek, a może zainwestować w zabytkowe budynki gospodarcze? Andrzej Jamrozik ma więcej pałaców niż książę Karol. Do koloru, do wyboru. Piękny pałac w Pyszczynie czy dwór Sarny w Ścinawce Górnej można kupić za cenę mieszkania. Jak to zrobić i czy warto?

Sala Krzywa, BLOK 6, TEMAT: „Eksploratorzy na tropie”

  • 10:00 – 11:00 Możliwości i zastosowanie najnowszych technologii i urządzeń geofizycznych w eksploracji – Robert Kmieć i Marek Lisowicz (Narodowa Agencja Poszukiwawcza)

Mają na koncie sporo sukcesów, współpracują z najlepszymi badaczami i popularyzatorami historii. Narodowa Agencja Poszukiwawcza dysponuje nowoczesnym sprzętem, który wspiera badaczy podczas najtrudniejszych nawet wypraw. Robert Kmieć i Marek Lisowicz opowiedzą „jak to działa”.

  • 11:00 – 12:00 „Prawo i poszukiwania – jak sobie radzić w terenie” – Rafał Kruk i Piotr Majczak, Poszukiwania.pl

Wieloletni praktycy opowiedzą, jak eksplorator radzi sobie w gąszczu zakazów i nakazów? Gdzie i jak wolno szukać, czy w ogóle wolno szukać?

  • 12:00-13:00 PRZERWA
  • 13:00-14:00 „Jak zbudować pomost między poszukiwaczami a archeologami?” – dr hab. Maciej Trzciński

Czy polskie prawo sprzyja poszukiwaniom? Czy możliwe jest porozumienie między archeologami a eksploratorami, a jeżeli tak, jak powinno wyglądać? Na te pytania odpowie znany archeolog.

  • 14:00 – 15:00 „Tajne bronie Hitlera – polski ślad” – Bogusław Wróbel

Autor książek i znany eksplorator opowie o tym, czy polski wywiad był w stanie ukraść Niemcom prototyp rakiety V-2? Czekamy również na podpowiedź, jak zdemaskować hitlerowskie UFO i czy „Stonoga” Hitlera mogła doczołgać się do Londynu?

  • 15:00 – 16:00 „Dolny Śląsk pełen skarbów – co było, a nie jest…zapisano w rejestr” – Janusz Skowroński

To nieprawda, że dzieła sztuki kradli tylko Rosjanie. Czy tzw. „Polska lokalna” musi czekać? Przecież ma się o co upomnieć. Janusz Skowroński, wieloletni badacz tajemnic zamku Czocha ujawni kto i w jaki sposób po wojnie inwentaryzował miejscowe dzieła sztuki, kto zabierał i jak „kwitował”.

DZIEDZINIEC
12:00-13:00, 16:00-17:00
Akrobacje replik samolotów z czasów I wojny światowej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Czech „Kindernay`s Flying Circus”.

godz. 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 DZIEDZINIEC I TARASY ZAMKU KSIĄŻ
Widowiska historyczne i prelekcje na wolnym powietrzu przy stanowiskach wojskowych.

Podczas całego festiwalu zaprezentują się członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych:
SH Die Freiwillingen zajmujące się rekonstrukcją armii niemieckiej z czasów II wojny światowej zaprezentuje całą gamę broni i wyposażenia, od pistoletów Luger po słynne „Panzefausty”. Głównym elementem zbiorów prezentowanych przez kolegów z Die Freiwillingen będzie odrestaurowany samochód sztabowy Opel Olimpia.
Stronę aliancką i wojska USA zaprezentuje SH Wielka Czerwona Jedynka, która od prawie dziesięciu lat zajmuje się rekonstrukcją 1 Dywizji Piechoty, armii USA a za główny cel stawia przypominanie o roli i wkładzie Polaków służących w US Army.

 

CODZIENNIE

Wystawa Muzeum Medycyny Sądowej (tylko dla dorosłych, po raz pierwszy poza Uniwersytetem Wrocławskim)

Po muzeum oprowadzają mgr Agata Thannhaeuser i dr n.med. Łukasz Szleszkowski. To niezwykła ale i trochę „straszna” kolekcja:
– przedwojenne preparaty anatomiczne,
– pętle wisielcze,
– nietypowa broń (np. samopały i obrzyny),
– nietypowe ubiory (w zbiorach znajduje się np. strój sado-masochisty )
– amatorsko wykonane pasy cnoty,
– narzędzia zbrodni (pochodzące z różnych przestępstw),
– preparaty ludzkich narządów zakonserwowane w formalinie (jak wygląda „używana”wątroba?).
Oglądają je głównie studenci medycyny i prawa, muzeum prawie nigdy nie otwiera swoich drzwi dla zwiedzających, nie znajdziemy o nim wzmianki w żadnym informatorze.

Godziny otwarcia wystawy

Dzień 1, 16.08.2013 (piątek)
wejścia z przewodnikiem o godz.:
17:00,19:00 – bilety zakupowane wyłącznie w kasie w zamku,
18:00 – możliwość rezerwacji biletów również przez system online*,

Dzień 2, 17.08.2013 (sobota)
wejścia z przewodnikiem o godz.:
10:30, 11:15, 12:45, 14:15, 15:45, 17:15, 18:00 – bilety zakupowane wyłącznie w kasie w zamku,
12:00, , 13:30, 15:00, , 16:30 – możliwość rezerwacji biletów również przez system online*,

Dzień 3, 18.08.2013 (niedziela)
wejścia z przewodnikiem o godz.:
10:30, 11:15, 12:45, 14:15 – bilety zakupowane wyłącznie w kasie w zamku,
12:00, , 13:30 – możliwość rezerwacji biletów również przez system online*,
*system online znajduje się na stronie: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl

Cena:
Wstęp do muzeum jest dodatkowo płatny (tylko bilety normalne kupowane w kasie wewnątrz zamku): bilet wstępu – 20 zł.

 

Z filmoteki Discovery
Sala Kinowa

  • 10.00 Marianna – Królowa Kotliny

Film ze scenami fabularyzowanymi, stanowi nie tylko barwną opowieść o życiu Marianny Orańskiej, jest również świadectwem minionych dziejów i zalążkiem dalszych rozważań nad Historią Dolnego Śląska. Czas trwania: 50 minut.

  • 11:00 Książ

Program bada poszlaki, wskazujące, że hitlerowcy być może prowadzili w okolicach zamku w Książu prace nad bronią, która zmieniłaby bieg wojny. Czas trwania: 20 min.

  • 11:30 Lubiąż

Próba rozwiązania tajemnicy klasztoru w Lubiążu. Istnieją hipotezy, że Niemcy podczas wojny zbudowali w jego podziemiach tajną fabrykę, gdzie produkowano silniki do rakiet V2 i V3. Czas trwania: 25 min

  • 12:00 Daisy- wspomnienie minionego świata

Film o losach księżnej Daisy von Pless de domo Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West (1873-1943).Wspomnienia z minionego życia księżnej snuje Dolly (Doroty Crowther), wierna służąca, która towarzyszyła Daisy do ostatnich jej chwil. Film opatrzony jest m.in. komentarzami Christine Rickards-Rostworowskiej, autorki najnowszej, powstającej właśnie biografii księżnej,. Czas trwania: 65 min.

  • 13:00 Portret młodzieńca

Program stara się wyjaśnić tajemnicę zrabowanego przez hitlerowców z kolekcji Czartoryskich obrazu Rafaela „Portret młodzieńca” wartego kilkadziesiąt milionów dolarów. Czas trwania: 25 min.

  • 13:40 Twierdza Kłodzka

Film opowiada o tysiącletniej historii miasta, o historii fortalicji górującej nad miastem, o sprawach architektonicznych, czyli o etapach rozbudowy samej warowni (z uwzględnieniem materiału ikonograficznego – danych, planów, szkiców i fotografii), o historii „przewijającej się” przez te ziemie, wojnach i oblężeniach oraz znanych ludziach związanych z istnieniem twierdzy. Czas trwania: 40 minut.

  • 14:20, 18:30 Riese – Tajemnice wykute w skale

Podziemia w Walimiu w Górach Sowich są częścią hitlerowskiego kompleksu Riese. W ciągu 2 lat Niemcy wydrążyli tysiące metrów korytarzy i hal, mających służyć do produkcji Wunderwaffe. Czas trwania: 25 min

  • 15:00 – 16:00 PRZERWA
  • 16:00 Taśmy z Kopenhagi

Podążamy tropem poszukiwań w latach 70. zrabowanych przez nazistów polskich dóbr narodowych, które ukryto prawdopodobnie w twierdzy kłodzkiej. Na ślad trafiono w Kopenhadze. Czas trwania: 25 min.

  • 16:30 Bursztynowa komnata, część 1

Wciąż trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty, którą Niemcy podczas wojny wywieźli z Carskiego Sioła do Królewca. Ale po zdobyciu przez Rosjan miasta, dzieła już tam nie było. Czas trwania: 45 min

  • 17:30 Bursztynowa komnata, część 2

 

program-ft

 

Dodaj komentarz

Pogoda w Świebodzicach
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
Jesteśmy na Facebook'u