Wyniki matur w Świebodzickich szkołach – porównanie.

Od kilku dni znane są wyniki matur. W Świebodzicach absolwenci dwóch szkół przystąpili do tego ważnego egzaminu – przyjrzyjmy się ich wynikom.

Pierwsza szkoła to Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, druga – Technikum w Zespole Szkół. Po raz pierwszy uczniowie tej szkoły przystępowali do egzaminu dojrzałości. Przedstawione poniżej wyniki opracowano na podstawie danych z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. Wszystkie wyniki podano w procentach, czyli w wartościach względnych, co umożliwia ich porównanie.

Świebodzickie liceum osiągnęło wynik zdawalności powyżej średniej krajowej i niewiele niższy niż najlepsze szkoły średnie w Świdnicy czy Wałbrzychu. Na 47 przystępujących egzamin zdało 44 abiturientów. Szkoła nie ma się czego wstydzić – trzy osoby, które nie zdały matematyki, mają szansę na poprawkę w sierpniu i możliwość udziału w drugim naborze na studia.

Gorsza sytuacja jest w technikum – do matury podeszło tylko 12 absolwentów, a zdało siedmioro.

Zdawalność przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym również jest bardzo dobra w liceum. Egzaminy z języka polskiego i języka obcego nowożytnego (jedna osoba wybrała język rosyjski, pozostali – angielski) zdało 100% uczniów. Wynik z matematyki był o 9 punktów procentowych wyższy niż średnia krajowa.

W technikum, mimo że nie wszyscy absolwenci przystąpili do egzaminów, wynik z matematyki był wyraźnie niższy od średniej krajowej i powiatowej.

Na kolejnym diagramie przedstawiono porównanie wyników osiągniętych z poszczególnych przedmiotów (wyniki nie są porównywalne między przedmiotami). Aby zdać egzamin obowiązkowy, należy uzyskać co najmniej 30% – to tzw. próg zdawalności. Liceum ponownie wypada dobrze – z matematyki i języka obcego średnie wyniki są zbliżone do średnich krajowych i powiatowych. Z języka polskiego wynik jest o 6 punktów procentowych wyższy niż średnia krajowa.

Niestety, wynik technikum z matematyki należy określić jako słaby. Średni wynik to zaledwie 37%, czyli tylko o 7 punktów procentowych więcej niż próg zdawalności – oznacza to, że abiturienci (7 osób) „ledwo” zdali ten egzamin. Budzi to pewne wątpliwości w kontekście jednej ze specjalności – technika informatyka.

Każdy maturzysta musiał wybrać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Wyniki z tych egzaminów (lub egzaminu) nie mają wpływu na ogólną zdawalność matury, ale mogą być istotne przy rekrutacji na studia. Zostały one pominięte w niniejszym opracowaniu, ponieważ są zbyt rozproszone, by mogły zostać ujęte w sposób statystycznie miarodajny. Wszystkie szczegółowe dane statystyczne, w tym porównania wyników w poszczególnych szkołach, można znaleźć na stronach internetowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy na Facebook'u