Wystawa prac Franciszka Starowieyskiego w Starej Kopalni
Trzy dni temu, 1 sierpnia, została otwarta w wałbrzyskiej Starej Kopalni, przygotowane wraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA wystawa prac znakomitego polskiego artysty Franciszka Starowieyskiego.
„Przyjaźnie paryskie 1683-1693” to kolekcja 170 prac należących do francuskiego kolekcjonera Alina Avili. Starowieyski uważał, „że kobiety powinny mieć bujne kształty, żeby przypominały mu krajobraz. A mężczyźni powinni mieć zmęczone twarze.” I takie są prace, które możemy zobaczyć w Starej Kopalni. Interesująca jest możlowość zobaczenia w całej okazałości ogromnego, 18 mertowego dzieła wykonanego w ramach „Teatru rysowania” – teatry były pewnego rodzaju happeningami podczas których artsta na 2-3 dni zatracał się w pracy i tworzył ogromne, złożone obrazy.
Ciekawostką jest, że Starowieyski datował swoje prace 300 lat wstecz – określał tym samym epokę, w której on sam zatrzymał się duchowo i po której świat w jego odczuciu zmierza już do upadku.
Mimo, że to połowa wakacji, na otwarcie wystawy tego wybitnego plastyka przyszło kilkaset osób. W mojej ocenie to, jak do tej pory, jedno z ważniejszych wydażeń kulturalnych w regionie tego roku. Wystawa będzie czynna do końca października 2016