210 rocznica Bitwy pod Strugą (foto)

W tym roku przypadła 210 rocznica bitwy pod Strugą. W ramach obchodów, w sobotę została zaprezentowana rekonstrukcja historyczna bitwy na Czerwonym Wzgórzu przy pomniku Ułanów Legii Polsko-Włoskiej.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godzinie 11:30, wzięło w niej udział ponad 100 rekonstruktorów z Polski i Czech. Miejsce widowiska doskonale się do tego nadaje, istniejące drogi ograniczają teren i są dobrym miejscem do obserwacji. Organizatorzy zapewnili miejsca parkingowe wyłączając na czas trwania pokazów jedną jezdnię drogi z wałbrzyskiego Podzamcza. Prawdziwa bitwa rozegrała się w tym miejscu 15 maja 1807 roku, stoczyli polscy ułani z Legii Polsko-Włoskiej z armią pruską.

Dzień wcześniej, w piątek, przy pomniku miała miejsce oficjalna część obchodów. Kwiaty składały delegacje: posła na Sejm RP Ireneusza Zyski, wicewojewody dolnośląskiego Kamila Zielińskiego, prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz samorządowcy z okolicznych gmin i przedstawiciele szkół, organizacji kombatanckich i pozarządowych. W obecności kompanii honorowej wojska polskiego i orkiestry wojskowej przypomniano dlaczego w tym miejscu znajduje się pomnik Ułanów Legii Polsko-Włoskiej.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress