5 zł, które rozłożyło Victorię Świebodzice

Świebodzice mają 86 mln budżetu, miejską telewizję internetową, w przyszłości lotnisko za 30 mln zł i „inteligentne przystanki autobusowe”, „złote mercedesy”, św. Mikołaja na „Warszawiance” i tytuł gmina Fair Play. Dlaczego więc w piłce nożnej nasze ambicje sięgają Witkowa i Goli Świdnickiej, a słowo profesjonalizm jest znienawidzone przez część pseudopiłkarskiego środowiska naszego miasta?

Zdumienie i niedowierzanie, to stan w jaki wprowadziło mnie przeczytanie wywiadu z panem Bogdanem Kożuchowiczem, który został zamieszczony w ostatnim wydaniu „Gazety Świebodzickiej” pod tytułem Skupmy się na młodzieży. Burmistrz Kożuchowicz zmienił zdanie na temat funkcjonowania sekcji piłki nożnej Victorii z dnia na dzień, i to o 180 stopni. To prawdopodobnie chęć uspokojenia środowiska piłkarskiego naszego miasta spowodowała taką nagłą odmianę. Nie ważne, że idzie na marne praca ostatnich paru lat. Mówię to z całą odpowiedzialnością, ponieważ ściśle współpracowałem z burmistrzem w latach 2006-2011, a potem, w następnych latach do dzisiaj (właściwie do wczoraj) pomimo znacznej różnicy zdań, w wielu innych obszarach życia miasta, w sprawie piłki nożnej zawsze próbowaliśmy wspólnie szukać dobrych rozwiązań. I zawsze wizja burmistrza była następująca, szkolenie młodzieży i pierwsza drużyna seniorów na takim poziomie jaki wynika z oczekiwań kibiców, ambicji, wielkości miasta, jego budżetu oraz możliwość kontynuowania kariery w naszym klubie przez licznych wychowanków. Co ważne, zarówno obecny jak i poprzedni zarząd klubu był wskazywany przez burmistrza, wprost poprzez zgłaszanie kandydatów na walnym, wyborczym zebraniu członków stowarzyszenia MKS Victoria, do którego pan Kożuchowicz również należy.

 

Znaczące premie meczowe

Pani redaktor (nie mająca żadnego pojęcia ani o piłce ani o Victorii) pyta: „A czy zaskoczeniem było dla pana to, że klub wypłacał zawodnikom znaczące premie meczowe, co w efekcie spowodowało pogorszenie się sytuacji finansowej Victorii?” – odpowiedź nie pada, ale pozostaje sugestia. Jaka jest prawda? Na jesień 2016 roku w czasie gry w IV lidze (to piąty poziom rozgrywek) piłkarze zarobili 16 800 zł. To wynagrodzenie dla 18 zawodników za pięć miesięcy, a więc średnio 186,67 zł na miesiąc dla jednego piłkarza. Zawodnicy trenowali 4 razy w tygodniu po 1,5 godziny, a w sobotę lub w niedzielę poświęcali kolejne 3 godziny, w przypadku meczu u siebie i około (średnio) 6 godzin, w przypadku meczu na wyjeździe. Razem to 37 godzin w miesiącu, czyli ta znacząca premia to 5 zł/godzinę.

Większość chłopaków gra po prostu dla przyjemności, pieniądze opisane wyżej, są naliczane tylko w przypadku zwycięstw lub remisów na wyjeździe. 40 zł na tydzień nie wystarczy nawet, żeby w jakiś sposób zrekompensować dziewczynie, żonie lub dzieciom nieobecności w cztery popołudnia w tygodniu i przez pół soboty. CO WAŻNE, DO TEJ PORY WYPŁACONO IM TYLKO POŁOWĘ TEJ KWOTY, A WIĘC 2,5 zł/godzinę.

 

Jak chorągiewka

Burmistrz w dwóch kolejnych pytaniach udziela sprzecznych odpowiedzi. W pierwszym: „…jest przede wszystkim propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży, na takie cele samorząd przekazuje dotacje z budżetu, to zresztą wynika z zadań własnych gminy. Nie ma akceptacji dla sytuacji, gdy się od tego odchodzi. I w drugim: „Chciałbym jednocześnie podkreślić, że bardzo doceniam działalność klubu w odniesieniu do dzieci i młodzieży… tu nie ma żadnych zastrzeżeń”. Czyli jak jest panie burmistrzu, mamy w klubie siedem grup dziecięcych i młodzieżowych, w których wszyscy trenują ZA DARMO, czy nie mamy?

 

Ambicje? Po co nam ambicje?

Znowu cytat z wypowiedzi burmistrza: Jeśli chodzi o rozgrywki w IV lidze naszych seniorów – trzeba do tego podejść rozsądnie, dostosować oczekiwania do możliwości. Niech komentarzem w tej sprawie będzie lista miast i klubów wraz z liczbą ich mieszkańców.

 

IV liga:

1 Polonia-Stal Świdnica 59 002

2 Pogoń Oleśnica 37 355

3 Bielawianka Bielawa 30 987

4 Victoria Świebodzice 23 197

5 Piast Nowa Ruda 23 030

6 Orzeł Ząbkowice Śląskie 15 585

7 MPK Wołów 12 578

8 KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 6 549

9 Karolina Jaworzyna Śl. 5 191

10 Unia Bardo 2 705

11 GKS Kobierzyce 2 065

12 Wiwa Goszcz 1 202

13 Foto-Higiena Gać 451

14 Sokół Wielka Lipa 410

15 Orzeł Sadowice 374

16 Sokół Marcinkowice 44

 

Liga okręgowa:

1 Nysa Kłodzko 28 249

2 Górnik Boguszów-Gorce 16 687

3 Zjednoczeni Żarów 6 902

4 Piławianka Piława Górna 6 747

5 MKS Szczawno Zdrój 5 506

6 Zdrój Jedlina Zdrój 5 116

7 Polonia Duszniki Zdrój 5 113

8 Zamek Kamieniec Ząbkowicki 4 848

9 Niemczanka Niemcza 3 085

10 Unia Złoty Stok 2 888

11 Orlęta Krosnowice 2 884

12 Iskra Jaszkowa Dolna 1 352

13 Grom Witków 1 016

14 LKS Bystrzyca Górna 665

15 Victoria Tuszyn 392

16 Zryw Gola Świdnicka 338

 

Pierwsza 16-tka to kluby, z którymi gramy w IV lidze, druga to drużyny, z którymi będziemy grać po spadku, ponieważ przestaliśmy płacić 2,5 zł/godzinę naszym piłkarzom…

Oczywiście potencjał miast, miejscowości i wiosek można określać w różny sposób, ja posłużyłem się ilością mieszkańców. Widać jak na dłoni, że liga, w której obecnie gramy nie jest na wyrost, jest po prostu w sam raz.

Dlaczego kibice nie chcieliby, żeby ich drużyna grała w jednej lidze z zespołami z drugiej szesnastki. Po prostu dlatego, że do nich, z całym szacunkiem, nie przystajemy. Świebodzice mają 86 mln budżetu, miejską telewizję internetową, w przyszłości lotnisko za 30 mln zł i „inteligentne przystanki autobusowe”, „złote mercedesy”, św. Mikołaja na „Warszawiance” i tytuł gmina Fair Play. DLACZEGO WIĘC W PIŁCE NOŻNEJ NASZE AMBICJE SIĘGAJĄ WITKOWA I GOLI ŚWIDNICKIEJ, A SŁOWO PROFESJONALIZM JEST ZNIENAWIDZONE PRZEZ CZĘŚĆ PSEUDOPIŁKARSKIEGO ŚRODOWISKA NASZEGO MIASTA?

 

Dwa słowa na koniec

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz mówi jeszcze wprost, że panowie Wojtysiak i Mazurkiewicz powinni zrezygnować z prac w zarządzie klubu. Oni przecież zostali wybrani przez członków stowarzyszenia, w demokratycznym głosowaniu,  a pan Mazurkiewicz dostał w tych wyborach najwięcej głosów.

Ten tekst powstał dlatego, że płacę składki członkowskie Victorii regularnie od 18 lat, wiszę na telefonie i internecie, kiedy nie mogę pojechać gdy biało-niebiescy grają na wyjeździe, dlatego że sponsorowałem wszystkie obozy sportowe dla młodzieży organizowane przez Roberta Mazurkiewicza i dlatego, że jestem dumny, kiedy Victorię chwalą moi znajomi ze Strzegomia, Piławy, Bielawy i Ząbkowic. Powstał także dlatego, że płakać się chce, gdy wychowanek Victorii, Kamil Sadowski gra przeciwko nam i Marcin Bałut wkłada koszulkę Karoliny.

 

Mariusz Szafraniec

radny miejski, członek stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice

Jedna myśl na temat “5 zł, które rozłożyło Victorię Świebodzice

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress