Balladyna: bohaterka czy ofiara społeczeństwa?

27 lutego o godz.19:00 na premierze spektaklu „Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią.” będzie można się przekonać jaką ścieżką poprowadzi widza reżyser Wojciech Faruga i Dorota Kawalkowska, współautorka adaptacji.

Każdy z nas nosi w sobie pamięć lektury, pamiętamy fragmenty czy choćby niektóre sceny, takie jak pojedynek malinowy, czy przemienianie ludzi w drzewa. U Farugi jednak to nie literalne odczytanie tekstu będzie ważne. Ważna dla reżysera staje się kategoria ironii romantycznej.Słowacki w „Balladynie” toczy pewną grę z Szekspirem (Makbet, Sen nocy letniej). Faruga opiera się na intertekstualności w obrębie twórczości wieszcza. Dlatego w jego „Balladynie” pojawiają się słowa zaczerpnięte z innych utworów, np. „Beatrix Cenci”. Ramą przedstawienia staje się ślub głównej bohaterki, a powtarzalność niektórych motywów (kwiaty, kobiety, krew, węże) łączy „Balladynę” z innymi tekstami Słowackiego.

Zapowiada się bardzo interesująco. Tajemnica i zagadkowość została specjalnie podkreślona przez twórców, którzy przed premierą nie zdradzili ani jednej sceny, szykując dla widza – już na wstępie – niespodziankę.

Spektakl został dofinansowany w ramach konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Również z okazji obchodów 250-lecia teatru wszystkie teatry publiczne 23 maja (sobota), w dniu który stanie się Dniem Teatru Publicznego, zagrają spektakl, na który będzie można kupić bilet w specjalnej cenie: 250 gr. Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu wystawi tego dnia dramat „Na Boga” Jarosława Murawskiego.

Uzupełnieniem premiery „Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią.” są warsztaty teatralno-performatywne dla nauczycieli, które trwały w wałbrzyskim teatrze w dnich 21-22 lutego. Warsztaty poprowadziły Dorota Ogrodzka i Zofia Wronka ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru w Warszawie.

Ewa Tomczak

_EB_5715

_EB_5726

balladyna_kwiaty_ciebie_nie_proj_mirek_kaczmarek

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress