Będą wycinać drzewa w rezerwacie przyrody Przełomy pod Książem

Przez około trzy miesiące będą trwały prace związane z wycinką drzew na terenie rezerwatu przyrody „Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha”. Rozpoczną się w maju.

Jak powiedział Marek Nogawka, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wałbrzych, wycinka jest konieczna w związku z zamieraniem drzewostanów i potrzebą ograniczenia rozwoju populacji kornika. Prace będą prowadzone w pasach po 30 m z każdej strony dróg i ścieżek znajdujących się na terenie rezerwatu, tak aby usunąć zagrożenie związane możliwością rozpadu świerczyn, które mogą spaść w każdej chwili z dużej wysokości. Nie będzie używany ciężki sprzęt a zrywka będzie wykonywana przy pomocy koni – to konieczne ze względu na ochronę dolnych partii lasu. Prace będą wykonywane na obszarze około 70 hektarów, wyciętych zostanie około 300-400 drzew.

Zamieranie drzew spowodowane jest gradacją kornika na osłabionych przez zeszłoroczną suszę drzewach, dotyczy głównie świerków nasadzanych na potrzeby kopalni w okresie ich działalności. Na terenie rezerwatu prowadzone są nasadzenia drzew liściastych, w kierunku doprowadzenia lasu do pierwotnego wyglądu zgodnego z siedliskiem przyrodniczym

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress