Będą zarybiać wałbrzyski ściek – Szczawnik

Podczas spotkania dotyczącego realizacji programu „Zielony Wałbrzych 2020”, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej powiedział, że chce aby do 2018 roku w Szczawniku pływały ryby!

Potok Szczawnik wypływa spod Chełmca w okolicy Białego Kamienia, płynie przez ok. 11 km zbierając deszczówkę i ścieki z wałbrzyskich dzielnic Konradów, Piaskowa Góra, Podzamcze i Szczawno-Zdrój. Przełom Szczawnika z powodzeniem można przyrównać do przełomu Pełcznicy – wysokie, skaliste ściany wąwozu, liczne zakola i mini wodospady. To przez wąwóz Szczawnika prowadziła droga do Starego Książa i Szczawna. Niestety pod względem turystycznym to miejsce jest obecnie niedostępne. Stary XIX szlak jest praktycznie całkowicie zdewastowany, po brodach zostało wspomnienie, a wielu miejscach są zwalone drzewa. Dodatkowo woda w potoku to cuchnący ściek – latem nie do zniesienia. Jak powiedział prezydent Szełemej, pozostało nieco ponad 40 punktów z których wlewane są ścieki do strumienia i nie są to już ścieki przemysłowe, jak do niedawna, a sanitarne.

Idea oczyszczenie Pełcznicy i Szczawnika to kolejna szansa dla Świebodzic przylegających do Książańskiego Parku Krajobrazowego. Szansa na rozwój turystyki i rekreacji w tym pięknym zakątku. Oby się udało.

 

2 myśli na temat “Będą zarybiać wałbrzyski ściek – Szczawnik

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress