Burmistrz Kożuchowicz nie chce Mieszkania Plus w Świebodzicach

Zapytany podczas wczorajszej sesji rady miejskiej burmistrz odpowiedział, że nie chce aby Świebodzice przystąpiły do rządowego programu Mieszkanie Plus.

Według Bogdana Kożuchowicza w Świebodzicach nie ma odpowiednich terenów pod budowę mieszkań w Programie. Czynsze w nowych mieszkaniach będą bardzo wysokie – ponad 1100 zł bez dojścia do prawa własności i 2100 zł z prawem dojścia do własności. Poza tym w gminie bardzo dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne.

Wypowiedzi burmistrza na ten temat można wysłuchać tutaj:

 

To bardzo ciekawa wypowiedzi w świetle następujących faktów:

 • Od początku objęcia stanowiska burmistrza w Świebodzicach przez Bogdana Kożuchowicza w gminie nie zostało wybudowane ani jedno mieszkanie komunalne.
 • W samym tylko centrum miasta jest ponad 1,8 ha terenów po dawnych zakładach Silena oraz tereny przeznaczone na sprzedaż z majątku PKP w okolicach dawnego dworca kolejowego.
 • Wysokość czynszów w programie Mieszkanie Plus ma być regulowana rozporządzeniem Rady Ministrów. Na chwilę obecną dla województwa dolnośląskiego stawki wynoszą 7,97 zł za m2 bez dojścia do prawa własności i 11,38 zł z tym prawem co daje dla mieszkania o powierzchni 50 m2 odpowiednio 398,50 i 569 zł.

Oprócz czynszu lokatorzy ponosić będą musieli także opłatę eksploatacyjną. W jej ramach mieszczą się opłaty administracyjne na rzecz zarządcy budynku, koszt sprzątania i konserwacji wspólnej przestrzeni (strzyżenie trawy, pielęgnacja skwerków, konserwacja i sprzątanie parkingów, piwnic, korytarzy, naprawa wind), fundusz remontowy oraz opłaty za media (np. prąd na klatce). Podobnie, jak czynsz, również ta opłata uzależniona będzie od lokalizacji. Dla Świebodzic ta opłata ma wynosić 325 zł za 50 metrowe mieszkanie. Czy za nowe mieszkanie to dużo?

W pierwszej kolejności szansę na Mieszkanie Plus mają mieć:

 • rodziny wielodzietne,
 • osoby o stałych dochodach, zbyt niskich na uzyskanie kredytu hipotecznego, a zarazem zbyt wysokich, by otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne,
 • osoby płacące podatek dochodowy na obszarze danej gminy,
 • osoby szczególnie pożądane na terenie danej gminy (o określonym wykształceniu, pracujące w określonym sektorze itp.),
 • osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Projekt zakłada pomoc dla gmin w uzyskaniu terenu pod budowę z Krajowego Zasobu Nieruchomości będących własnością m. in. PKP.

Trudno zgadywać co jest powodem dla którego burmistrz wprowadza w błąd radnych oraz opinie publiczną i nie chce by w gminie Świebodzice zostały wybudowane nowe mieszkania szerzej dostępne.

Tereny po dawnych zakładach Silena czekają na zagospodarowanie.

 

6 myśli na temat “Burmistrz Kożuchowicz nie chce Mieszkania Plus w Świebodzicach

 • Piotr Tw
  1 grudnia 2017 o 08:47
  Permalink

  I bardzo dobrze! To jakis komunistyczny wymysl te plusy, zeby jednym zabierac a drugim dawac. W ten sposob budujemy klase pasozytnicza ktora jest nauczona, ze pieniadze i dobra nie biora sie z pracy lecz z zasilkow, dotacji, grantow itp.

  • swiebodzice.info
   1 grudnia 2017 o 12:18
   Permalink

   Rozumiem, że w pana opinii młode małżeństwo z dzieckiem zarabiające 4 tys. zł miesięcznie (2 x po 2 tys.) to klasa pasożytnicza? Z takimi zarobkami i dzieckiem na utrzymaniu kredytu na mieszkanie nie otrzymają…

  • Piotr Tw
   1 grudnia 2017 o 17:59
   Permalink

   W mojej opinii, kolego socjalisto, Burmistrz jako powiernik Waszej wspólnej własności (miejskiej i gminnej) nie powinien rozdawać jej części składowych za darmo. Obojętnie czy na mieszkanie+ czy na inne tego typu fantasmagorie post sanacyjnego rządu PiS. To są Wasze wspólne grunty i jeżeli ktoś ma fantazję budować państwowe mieszkania to niech miastu (czyli Wam, mieszkańcom miasta i gminy) zapłaci uczciwą cenę za te działki. Wszędzie tam gdzie Państwo miesza się do wolnego rynku rodzą się mniejsze lub większe patologie i to jest złe. W interesie miasta jest dbać aby były w jego okolicy dobrze płatne miejsca pracy czyli stymulować wszelkimi możliwymi narzędziami (nie ma ich niestety wiele ale są) rozwój lokalnej, polskiej przedsiębiorczości i akumulację kapitału na terenie gminy. Jeżeli ktoś pracuje to mieszkanie może wynająć na wolnym rynku. Koszty będą podobne i nie wystąpi przy tym korupcja nieuchronnie i nierozłącznie towarzysząca wszystkim tym populistycznym plusom. Zgadzam się co do tego, że miasto powinno budować lokale komunalne dla osób mniej zaradnych życiowo ale to już inny temat. Niestety dopóki macie w radzie miasta takich przygłupów jak ten co to mówił, że dzięki Kauflandowi na Strzegomskiej będą miejsca pracy i to jest korzystne zjawisko do póty w mieście nie będzie się dobrze działo. Przepraszam ale nie pamiętam nazwiska tego faceta. Podsumowując: miasto dobrze robi choć zapewne gospodarz nie kieruje się logiką podobną do mojej. Jak go odpowiednio przycisną to i działki da i jeszcze uzbroi w gratisie. Taka polska rzeczywistość.

  • Marek Woliński
   4 grudnia 2017 o 09:38
   Permalink

   Przepraszam „komunistyczny wymysł” nie no trzymajcie mnie. Wybuduje sobie taki domek, mieszkanie kupione za symboliczna. zlotowke „przyjacielom” zza Buga za 6 stow wynajmnie, a innych od „pasożytów” wyzywa. Super. „W interesie miasta jest dbać aby były w jego okolicy dobrze płatne miejsca pracy” Ładnie napisane, tylko dla kogo te miejsca pracy? Dla „turystów” zza Buga, których w przyszłym roku tu będzie 2* wiecej niż jest teraz? Taka polityka by młodych pozbawić warunków do normalnego życia, by się ich pozbyć z kraju. Z ich własnego kraju, gdzie ich rodacy maja ich głęboko w 4literach, wola rozdawać całe gospodarstwa (woj. lubelskie, podlaskie) swoim ziomkom po drugiej stronie granicy. „zeby jednym zabierac a drugim dawac” No właśnie jak to sie ma do tego co opisalem? Bo jak dobrze kojarzę przy tym programie nikt nikomy dachu nad glowa nie zabiera 🙂 lecz daje. No ale swój swojego zawsze bronić będzie.

  • Piotr Tw
   4 grudnia 2017 o 10:40
   Permalink

   Państwo niczego nie „daje” ponieważ nie posiada własnych pieniędzy. Jeśli cokolwiek „daje” to wcześniej musi komuś zabrać. Co do reszty to się nie odniosę ponieważ nie bardzo rozumiem sens twojej wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress