Burmistrz Świebodzic kłamał na sesji Rady Miejskiej

Podczas ostatniej w 2017 roku sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach burmistrz Bogdan Kożuchowicz podawał radnym fałszywe informacje na temat rządowego programu Mieszkanie Plus. Burmistrz chce wykluczyć Świebodziczan z możliwości pozyskania nowoczesnych i stosunkowo tanich mieszkań.

Podczas sesji Rady miejskiej, która odbyła się 28 grudnia 2017 roku burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz próbował ustosunkować się do wypowiedzi z poprzedniej sesji dotyczącej rządowego programu Mieszkanie Plus, gdzie podawał nieprawdziwe informacje na temat wysokości czynszów i dostępności gruntów na terenie gminy. Tym razem kolejne rewelacje na temat programu to już całkowite kłamstwa wypaczające ideę i zasady Mieszkania Plus.

Ile mieszkań to minimum w programie?

Burmistrz podczas wypowiedzi stwierdził z całą stanowczością, że do programu Mieszkanie Plus można wejść przy założeniu, że gmina wybuduje minimum 100 mieszkań. Jest to kłamstwo. 30 listopada 2017 r. we Wrocławiu Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) i pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podpisali w tej sprawie porozumienia z zainteresowanymi gminami. W województwie dolnośląskim podpisano 9 listów intencyjnych w tej sprawie: Legnica – 665 mieszkań, Kudowa Zdrój – 65 mieszkań, Zgorzelec – 54 mieszkania, Jaworzyna Śląska – 45 mieszkań, Pieńsk – 30 mieszkań, Radwanice – 30 mieszkań, Trzebnica – 30 mieszkań, Strzelin – 25 mieszkań, Walim – 20 mieszkań. Jak widać jest tylko jeden przypadek gdzie liczba mieszkań jest większa niż 100. Taka sytuacja jest w całej Polsce – zdecydowana większość porozumień opiewa na mniej niż 100 mieszkań w gminie.

Wypowiedź burmistrza Świebodzic z 28 grudnia 2017:

Dla kogo Mieszkanie Plus?

Od samego początku w programie założono, że jest on adresowany do wszystkich grup społecznych. Celem Mieszkania Plus jest poprawa sytuacji rodzin, dla których uzyskanie mieszkania na rynku komercyjnym jest niemożliwe. Czyli w ramach programu żadna grupa społeczna nie jest z niego wyłączona, będzie wręcz możliwość przystąpienia do niego młodych rodzin, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej czy wkładu początkowego aby kupić mieszkanie na wolnym rynku. Wskazane są jedynie rozwiązania, które mają uprzywilejować pewne grupy społeczne jak rodziny wielodzietne w kolejności przyznawania mieszkań gdy ich podaż będzie mniejsza niż zapotrzebowanie. O tych rozwiązaniach mają decydować samorządy, które znają sytuację lokalną. W tej sprawie burmistrz Kożuchowicz ponownie skłamał. Powiedział, że program przeznaczony jest wyłącznie dla wskazanych grup społecznych: osób, które straciły mieszkanie w wyniku działania żywiołów lub w skutek katastrofy budowlanej, osób posiadających mieszkanie podlegające wywłaszczeniu, osób z niepełnosprawnością lub których dziecko jest niepełnosprawne, osób ze statusem repatrianta, seniorów 65+, osób posiadających kartę Polaka, rodzin wieloletnich (?), absolwentów studiów nie posiadających mieszkania, osób zmieniających miejsce zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki.

Wypowiedź burmistrza Świebodzic z 28 grudnia 2017:

Konsultacje społeczne…

W trakcie wypowiedzi na sesji zostały zapowiedziane konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenie Mieszkania Plus na terenie gminy Świebodzice. To dosyć nietypowa sytuacja w naszym mieście, zapewne informacja o nich zostanie ogłoszona gdzieś w czeluściach Ratusza… Poza tym, jak wynikało ze słów burmistrza, konsultacje będą skierowane do beneficjentów programu (wg burmistrza to: osoby, które straciły mieszkanie w wyniku działanie żywiołów lub w skutek katastrofy budowlanej, osoby posiadające mieszkanie podlegające wywłaszczeniu, osoby w niepełnosprawnością lub których dziecko jest niepełnosprawne, osoby ze statusem repatrianta, seniorzy 65+, osoby posiadające kartę Polaka, rodziny wieloletnie (?), absolwenci studiów nie posiadający mieszkania, osoby zmieniające miejsce zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki)…

Wykluczenie Świebodziczan z Mieszkania Plus, kto na tym zyska?

Wypowiedzi burmistrza Świebodzic na temat rządowego programu Mieszkanie Plus mają charakter jawnie obstrukcyjny co wydaje się co najmniej zaskakujące. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz jest wieloletnim członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a program Mieszkanie Plus ma stać się „kołem zamachowym” obecnego rządu. Nie zajmując się problemem czy ten program socjalny jest słuszny czy nie – wszak dzieje się to bez żadnego wpływu władz samorządowych – wydaje się działaniem na szkodę mieszkańców naszego miasta wystawianie ich poza margines korzyści wynikających z aktualnych działań rządu. To wygląda mniej więcej tak, jakby burmistrz zadecydował, że w Świebodzicach z sobie tylko znanego powodu nie będą wypłacane pieniądze z programu 500+…

Pytania

Cała sytuacja powoduje generuje pytania, z którym zwrócę się do rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Świebodzicach:

  • Dlaczego burmistrz podaje radnym i opinii publicznej fałszywe informacje na temat programu Mieszkanie Plus?
  • Jaka jest sytuacja mieszkaniowa w Świebodzicach zdaniem burmistrza?
  • Ile mieszkań w Świebodzicach wybudowała Gmina w ciągu ostatnich 10 lat (wybudowała, nie wyremontowała czy adaptowała z innego rodzaju lokali)?
  • Jaki jest powód dla którego burmistrz nie chce aby gmina przystąpiła do programu Mieszkanie Plus?

Odpowiedź, jak zwykle w takich sytuacjach, otrzymam w 14-tym dniu od zapytania (obowiązek ustawowy) i wtedy do tematu wrócę…

8 myśli na temat “Burmistrz Świebodzic kłamał na sesji Rady Miejskiej

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress