Co miesiąc każdy świebodziczanin daje ponad złotówkę na 23 tys. pensji prezesa ZWiK!

Tak wysokie wynagrodzenie, ponad 23 tys. zł miesięcznie, to nie rozrzutność, to grabież publicznych pieniędzy za którą odpowiada obecny burmistrz Świebodzic!

Formalnie nie została jeszcze wyjaśniona sprawa pobierania VAT- u wg niewłaściwych przepisów przez świebodzicki Zakład Wodociągów i Kanalizacji (przez 11 lat w ten sposób mieszkańcy mogli nadpłacić ponad 1 mln. złotych) a tu wypada kolejny trup z szafy tej spółki miejskiej!

23 tys. zł miesięcznie wypłaty

Według oświadczenia majątkowego złożonego na koniec kadencji przez radnego powiatowego w Świdnicy i jednocześnie prezesa ZWiK Piotra Zalewskiego otrzymywał on wynagrodzenie z tytułu pracy w miejskiej spółce w wysokości ponad 23 tys. zł miesięcznie. To Bogdan Kożuchowicz, obecny burmistrz Świebodzic, odpowiada za akceptację wynagrodzenia prezesów spółek miejskich. Co było powodem podniesienia wynagrodzenie koledze z Prawa i Sprawiedliwości, mniej więcej rok temu, pozostanie tajemnicą. W każdym razie aby ominąć przepisy ograniczające wysokość wynagrodzenia zmienione zostały warunki zatrudnienia pana Zalewskiego. W tej chwili wynagrodzenie jest wypłacane w postaci zapłaty za umowę zlecenie. Jeżeli został zawarty kontrakt menadżerski to gmina może mieć jeszcze jeden problem z np. zwolnieniem takiej osoby. Kontrakty menadżerskie są często obwarowane bardzo niekorzystnymi warunkami (odszkodowania, odprawy itp.) dla zwalniającego. Jak tylko uda się dotrzeć do umowy zostanie ona opublikowana.

To moralnie naganne

W Świebodzicach wszyscy płacimy bardzo wysokie rachunki za wodę, w wielu przypadkach są wyższe niż rachunki za inne opłaty niezbędne w codziennym funkcjonowaniu – prąd, gaz… Wypłacanie horrendalnego wynagrodzenia prezesowi spółki miejskiej w takiej sytuacji ma wymiar skandalu. Każdy mieszkaniec Świebodzic od niemowlęcia po starca, co miesiąc płaci z własnej kieszeni ponad złotówkę na wynagrodzenie dla prezesa spółki. Spółki, która ma obowiązek działać dla dobra mieszkańców. W tej sytuacji jest to zwykła grabież publicznych pieniędzy.

Co w innych spółkach miejskich?

Tego nie wiem, burmistrz skutecznie broni się przed udzielaniem informacji nt. finansów w mieście. Ciągle nie została wyjaśniona sprawa wyprowadzenia pieniędzy z OSiR i Biblioteki Miejskiej gdzie zginęło ponad 1 mln zł. Podobna sprawa w Wałbrzychu została rozwiązana w kilka miesięcy, a winna osoba trafiła do aresztu… w Świebodzicach, po prawie roku końca nie widać. Czy będą wypadać kolejne „trupy z szaf” miejskich spółek?

oświadczenie majątkowe Piotra Zalewskiego za 2017 rok

oświadczenie majątkowe Piotra Zalewskiego za 8 miesięcy 2018 roku

 

 

15 myśli na temat “Co miesiąc każdy świebodziczanin daje ponad złotówkę na 23 tys. pensji prezesa ZWiK!

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress