Czerwony namiot DKMS na Rynku

W sobotę odbyła się druga edycja akcji pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku” zorganizowanej w Świebodzicach dla podniesienia świadomości o dobrowolnym dawstwie krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku kostnego.

Akcja została przygotowana przez Anetę Sternę we współpracy z Fundacją DKMS i zaangażowaniu wolontariuszy. W ciągu kilku godzin wiele osób dowiedziało się na czym polega dawstwo szpiku, a 32 osoby (w tym autor tekstu 🙂 ) wypełniło formularz i złożyło próbki DNA aby zasilić bazę potencjalnych dawców.

Przypomnę „o co w tym wszystkim chodzi”. Fundacja DKMS zbiera dane o potencjalnych dawcach szpiku lub komórek macierzystych i przekazuje je do centralnego rejestru Dawców szpiku i krwi pępowinowej Poltransplant gdzie dopasowywane pod względem zgodności dane biorców i dawców. Aby znaleźć się w bazie dawców należy wypełnić prosty formularz i przekazać do analizy próbkę DNA – to drugie robi się pocierając „patyczkiem z wacikiem” wewnętrzną stroną policzka. W przypadku dopasowania dawcy z potrzebującym przeprowadza się procedurę pobrania, która z przygotowaniem trwa kilka dni. Komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej (80% przypadków) a szpik kostny z kości biodrowej.

Ubiegłoroczna akcja w Świebodzicach przyniosła 23 zgłoszenia do bazy danych a jedno z nich – Grzegorza Surgieniewicza – uratowało komuś życie.

Rejestrację do bazy danych dawców można przeprowadzić w dowolnym momencie – korespondencyjnie. Instrukcje jak to zrobić można znaleźć na stronie Fundacji DKMS.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress