Do referendum już blisko, w Świdnicy odbyła się debata na temat JOW

Już tylko nieco ponad doba dzieli nas od referendum którego zasadniczym pytaniem jest „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”

W czwartek, 3 września, odbyła się debata, podczas której rozmawiano o wadach i zaletach referendum oraz pytań w nim zadanych. W spotkaniu uczestniczyli:  Ireneusz Zyska z Kukiz’15, Anna Zalewska z PiS, posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka z PO, Jacek Iwancz z Nowoczesna, oraz Karol Maluchnik z Ruchu JOW.

100 %-wą przeciwniczką JOW była Anna Zalewska z PiS, pozostałe osoby przynajmniej uważają, że na ten temat trzeba rozmawiać…

Jak przekonywał Ireneusz Zyska: przede wszystkim pojawi się możliwość korzystania z biernego prawa wyborczego przez każdego obywatela, niezależność posłów w stosunku do liderów partyjnych czy wzmocnienie rządu polskiego. Anna Zalewska twierdziła, że problem pojawia się w sytuacji, gdy dana partia ma duże poparcie społeczeństwa, ale przegrała w jednomandatowych okręgach wyborczych i reprezentuje ją wygrane ugrupowanie, które miało niskie poparcie.

Ogólne wnioski z debaty są takie, że referendum zostało przygotowane w pośpiechu przez byłego prezydenta, pytania są mało precyzyjne albo źle sformułowane, a akcja informacyjna jest bardzo skromna. Mimo to na pewno warto wziąć udział w plebiscycie choćby ze względu na to, że tak rzadko rządzący pytają nas, zwykłych obywateli o zdanie na jakiś temat…

Referendum odbędzie się 6 września, w niedzielę, w godzinach od 6 do 22. Głos można oddać w lokalach referendalnych, najczęściej zlokalizowanych tak samo jak lokale wyborcze do wyborów samorządowych.

Debata została zorganizowana przez Wspólnotę Samorządową Ziemi Świdnickiej, rozmowę prowadzili Roman Etel i Łukasz Kwadrans.

Sebastian Biały

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress