Dwa koncerty rockowe w Świdnicy „Rock przeciw AIDS” i „Świdnickie Noce Jazzowe” (1 i 2 grudnia 2014)

Na scenie świdnickiego Klubu Bolko dwie imprezy muzyczne wpisane już w kalendarz imprez kulturalnych naszego sąsiedniego miasta. 1 grudnia „Rock przeciw Aids”, wystąpią: Farben Lehre i Offensywa, początek koncertu o godzinie 17:00. Wstęp wolny! 2 grudnia „Świdnickie Noce Jazzowe” – wystąpi świetny gitarzysta Eric Gales z zespołem, początek o 19:15 (!), bilety: 10 zł ulgowy i 20 zł normalny.

Rock przeciw AIDS to impreza organizowana po raz kolejny przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.

W tym roku główną gwiazdą imprezy będzie zespół Farben Lehre. Polski zespół punkowy, który powstał w 1986 roku z inicjatywy Wojciecha Wojdy oraz Marka Knapa. Zespół koncertował w całej Polsce, a także w Niemczech, Włoszech, Irlandii, Francji, Słowacji, Czechach, na Ukrainie i Białorusi. Na jednej scenie występowali, m.in. z Exploited, Die Toten Hosen, Vibrators, G.B.H., Dritte Wahl, Smola a Hrusky i Ine Kafe. od 2004 roku Farben Lehre jest głównym wykonawcą dużej klubowej trasy Punky Reggae Live.

OFFENSYWA to młody, szczeciński zespół grający energetyczny i melodyjny punk rock. Kapela powstała w 2006 roku, pod szyldem NO FUTURE. Aktualnie, od początku 2012 roku występuje pod nową nazwą OFFENSYWA. Zespół ma na swoim koncie występ podczas XIX Przystanku Woodstock(2013), gdzie jako Laureat Eliminacji do Przystanku Woodstock organizowanych przez fundację WOŚP oraz Fabrykę Zespołów, wystąpił na Dużej Scenie festiwalu.

Eric Gales uważany za następcę Jimiego Hendrixa to kolejny gość Świdnickich Nocy Jazzowych. Razem z nim wystąpi basista Darryl Taylor i perkusista Krzysztof Zawadzki.

Podobnie jak Jimi Hendrix także Eric Gales jest gitarzystą leworęcznym. Ale nie jest mańkutem. Tak nauczyli go grać bracia Eugene i Manuel. Pierwsze lekcje pobierał mając cztery lata. Kopiował solówki Jimiego Hendrixa, Alberta Kinga i B. B. Kinga. Kiedy Eugene Gales zauważył, że jego brat robi szybsze postępy w opanowaniu techniki gry na gitarze, sam zmienił instrument na gitarę basową i razem założyli zespół. Wygrywali lokalne konkursy bluesowe w Memphis, aż wreszcie zwyciężyli w prestiżowym S&T Battle of the Bands w 1989 r.

Rok później Eric Gales podpisał kontrakt z Elektra Records i w 1991 r. wydał debiutancki album „The Eric Gales Band”. W 1994 r. gitarzysta wystąpił na festiwalu Woodstock ’94 u boku samego Carlosa Santany. Muzycy zamykali festiwalowy maraton występem na Południowej Scenie dla blisko 300-tysięcznej widowni. Natomiast jego rodzinna grupa zyskała entuzjastyczne recenzje za płytę „The Gales Brothers: Left Hand Brand” (1996).

Wirtuozowskie zdolności uczyniły z Erica Galesa najbardziej rozchwytywanego uczestnika sesji nagraniowych i koncertów w hołdzie innym muzykom. Jego ekspresyjne solówki z licznymi efektami usłyszymy m.in. na płytach: „Power of Soul: A Tribute to Jimi Hendrix”, „Whole Lotta Blues: Songs of Led Zeppelin”, „Blues Power: Songs of Eric Clapton”, „A Salute to the Delta Blues Masters” i „Viva Carlos: Supernatural Marathon Celebration”.

Eric Gales Band jest gościem najważniejszych festiwali bluesowych i jazzowych świata. Często występuje w klubie B.B. Kinga w Memphis.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress