Dzień zdrowego śniadania w świebodzickim liceum

W czwartek 3 marca rano w szkolnym holu zapachniało zdrowym i smacznym jedzeniem. Na „Dzień zdrowego śniadania” wszystkie klasy przygotowały stoiska z propozycjami zdrowych i smacznych śniadań. Projekt wymyśliła Sara Drabo w ramach przygotowań do Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Celem akcji było zwrócenie uwagi na znaczenie śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia oraz do właściwego komponowania pełnowartościowych składników.

Całość organizował i koordynował Samorząd Szkolny pod fachową opieką pani profesor Agnieszki Andruszków.

Każda klasa miała do wykonania następujące zadania:

1) przygotowanie stoiska klasy z propozycją wartościowego śniadania w formie mini porcji wraz z podaniem składu potrawy oraz informacji o jej wartości energetycznej
2) przygotowanie plakatu promującego zdrowe śniadanie

Ocenie podlegały:
1) estetyka stoiska i potraw oraz to, w jakim stopniu propozycja spełnia wymagania dotyczące pełnowartościowego śniadania.
2) rzetelność podanych informacji dotyczących potrawy.
3) estetyka wykonania , pomysłowość oraz hasło/hasła plakatu podkreślające wagę zdrowego śniadania .
4) wkład pracy w wykonanie potraw.

Każdy uczeń naszej szkoły mógł aktywnie uczestniczyć w projekcie, dostarczając propozycje na stoisko swojej klasy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani profesor Izabeli Holi nagrodziła najlepsze zespoły dniem wolnym od pytania i ocenami z aktywności z biologii.

Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem, a klasowe drużyny stanęły na wysokości zadania. Na stołach pięknie prezentowały się kolorowe sałatki, koktajle z warzyw i owoców , smakowite owsianki na sto sposobów, ciasteczka z otrębów, czy minikanapki z pełnoziarnistego pieczywa. Wszystkim smakowały zestawy prezentowanych zdrowych śniadań, a wiele osób chętnie wymieniało się przepisami.

Mamy nadzieję że dzięki tej akcji przekonaliśmy młodzież naszej szkoły do jedzenia śniadania, do właściwego komponowania jego składników, a także do zgłębiania wiedzy na temat zdrowego odżywiania.

Grażyna Łupkowska

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress