Fuszerka rowerowa

Po wielu miesiącach utrudnień i bałaganu na chodnikach zaczyna być widać jaką atrakcją będą drogi rowerowe wybudowane w Świebodzicach za unijne pieniądze.

Na początek przypomnę kilka informacji z przepisów Prawa o ruchu drogowym – są one istotne ze względu na dalszą treść, a są słabo znane głównie przez pieszych.

  • Droga rowerowa jest jezdnią przeznaczoną dla rowerów, tzn. że nie wolno po niej chodzić pieszym czy jeździć na rolkach. Wyjątkiem od tej reguły są piesi, którzy mogą wejść na ścieżkę rowerową, gdy przy jezdni nie ma chodnika, ani pobocza. Piesi muszą jednak ustąpić jadącemu rowerzyście.
  • Rowerem nie wolno jechać po chodniku. W sytuacji gdy droga rowerowa kończy się, rowerzysta może kontynuować jazdę po ulicy lub musi prowadzić rower pieszo.
  • Nie wolno przejeżdżać rowerem przez przejścia dla pieszych. Przez jezdnię można przejechać na rowerze wyłącznie po specjalnie wyznaczonych przejazdach gdzie stosuje się przepisy Prawa o ruchu drogowym – w niektórych sytuacjach rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu.

Zobaczmy co zafundowano pieszym i rowerzystom w Świebodzicach.

Ulica Świdnicka. Droga rowerowa kończy się na chodniku. Rowerzysta musi się zatrzymać i dalej prowadzić rower pieszo lub zjechać na ulicę przy lewej krawędzi jezdni – bardzo niebezpieczne miejsce (dodatkowo krawężnik nie został obniżony).

 

Ulica Świdnicka. Fantazyjny zawijas? Może lepiej by było zrobić przejazd do Sportowej, w tej chwili trzeba zejść z roweru i poprowadzić przez przejście dla pieszych…

 

Ulica Świdnicka, skrzyżowanie z Kolejową. Przerwa w drodze rowerowej, droga kończy się na chodniku na Świdnickiej i Kolejowej – nie ma możliwości przejazdu, brak przejazdu przez jezdnię… zabrakło 20 m.

 

Ulica Kolejowa. Zwężony chodnik – może dochodzić do potrąceń pieszych wchodzących na drogę rowerową…

 

Ulica Kolejowa. Czy to już pierwsze łaty?

 

Ulica Zwycięstwa. Czy to chodnik, czy droga rowerowa? Zobaczymy po ustawieniu znaków. Jeżeli to droga rowerowa, to gdzie podział się chodnik? A jeżeli to chodnik to dlaczego asfaltowy?

 

Ulica Zwycięstwa, skrzyżowanie ze Stawową. Tu prawdopodobnie powstanie jeden z nielicznych przejazdów przez ulicę.

 

Ulica Stawowa, skrzyżowanie z Wolności. Droga donikąd, w tym miejscu już nie powstanie bezpieczne przejście dla pieszych mimo, że zostało zatwierdzone do tzw. budżetu obywatelskiego… Niebezpieczne miejsce aby zjechać na ulicę Wolności.

 

Ulica Zwycięstwa. Slalom dla pieszych między lampami? Będzie konflikt rowerzystów z pieszymi…

 

Ulica Zwycięstwa, skrzyżowanie ze Spokojną. O co tu chodzi? Czy to będzie najkrótsza droga rowerowa w mieście?

 

Długo wyczekiwane drogi rowerowe w Świebodzicach zostały źle zaprojektowane, będą źródłem konfliktów pieszych i rowerzystów. W wielu miejscach przyczynią się do wzrostu niebezpieczeństwa dla kierujących rowerem – zjazdy na ulice są usytuowane przy lewej krawędzi bez przejazdu. Często drogi kończą się na chodniku co zmusza do przerwania jazdy. Ścieżki zostały wybudowane „na siłę” w miejscach gdzie poruszanie się rowerem było w miarę bezpieczne po ulicach.

Jest to kolejny przykład nieprzemyślanej inwestycji za unijne pieniądze wyłącznie po to aby poprawić statystyki wydatków w mieście, te drogi nie są dla rowerzystów…

17 myśli na temat “Fuszerka rowerowa

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress