Ile będzie kosztował „Dom Złotego Wieku”?

W czwartek odbyła się prezentacja warunków Partnerstwa Prywatno Publicznego przygotowanego przez poprzednią ekipę rządzącą w Świebodzicach, a dotyczącego zagospodarowania na „Dom Złotego Wieku” zrujnowanej nieruchomości po dawnym internacie przy ul. Rekreacyjnej.

Na zaproszenie burmistrza Pawała Ozgi, na spotkanie w Ratuszu przybyli z Warszawy przedstawiciele partnera prywatnego przedsięwzięcia – Grupy NDI Parkingi Sp. z o. o., przedstawiciele instytucji finansującej – Banku Gospodarstwa Krajowego i doradca finansowy Gminy Świebodzice z Corporate & Project Finance Advisory. Spotkanie przebiegło w ten sposób, że goście przedstawili w postaci prezentacji ideę współpracy, a następnie odpowiadali na pytania z sali.

Na czym ma polegać PPP w tym przypadku

Całość przedsięwzięcia ma trwać 20 lat. W tym czasie partner prywatny miałby wyremontować i wyposażyć (w ciągu 2 pierwszych lat) zdewastowany budynek wraz terenami przyległego parku dzierżawiąc nieruchomość od gminy. Przez kolejnych 18 lat partner prywatny zajmowałby się pełną obsługą techniczną budynku udostępniając za stałą miesięczna odpłatnością 64 miejsca dla pensjonariuszy Domu Złotego Wieku. Po 20 latach okres spłaty zakończyłby się przekazaniem nieruchomości w zarządzanie gminie. Zgodnie z przekazaną informacją, „oddany” obiekt miałby być „niewyeksploatowany” w dobrym stanie technicznym i ewentualnie odświeżony. Całość finansowania zaoferował Bank Gospodarstwa Krajowego.

Ile i co ma kosztować?

W skład kosztów PPP mają wejść: koszty budowy ok. 36,6 mln zł, koszty utrzymania ok. 28,5 mln zł, koszty finansowania ok. 21,3 mln zł, podatek VAT prawie 11 mln zł. Całkowity koszt świebodzickiego PPP jaki miałaby ponieść gmina na rzecz partnera prywatnego w okresie 20 lat to ponad 97 mln zł z okresem 2 lat karencji na czas budowy. To znaczy, że po dwóch latach rozpoczęłoby się wnoszenie opłat na rzecz partnera prywatnego w wysokości 450 tys. zł miesięcznie przez kolejne 18 lat za udostępnienie i zarządzanie techniczne Domu Złotego Wieku (DZW) dla 64 pensjonariuszy. Otrzymana powierzchnia użytkowa obiektu to 3290 m2.

W sposób bardziej obrazowy te sumy przekładają się na następujące liczby:

 • roczne obciążenie dla budżetu gminy po oddaniu obiektu do użytku to 5,4 mln zł przez 18 lat
 • koszt miesięczny miejsca dla jednego pensjonariusza to 7000 zł (niezależnie czy będzie wykorzystane)
 • koszt całkowity każdego miejsca przez 20 lat to ponad 1,5 mln. zł
 • koszt uzyskania 1 m2 powierzchni użytkowej to blisko 30 tys. zł

Wymieniona opłata na rzecz partnera prywatnego nie obejmuje kosztów związanych z eksploatacją DZW: energii elektrycznej, wody i kanalizacji, ogrzewania, wyżywienia pensjonariuszy, personelu opiekuńczego i zarządzającego. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność (pewne jest tylko, że będą rosły) cen energii, i wynagrodzeń jakiekolwiek szacowanie sytuacji w tym zakresie na przestrzeni 20 lat jest obarczone ogromnym ryzykiem. Oczywiście pobyt w DZW byłby odpłatny – aktualnie cena rynkowa za taką usługę wynosi 3-4 tys. zł/miesiąc/osobę.

Ile już zapłaciliśmy

Dawny internat szkoły zawodowej „otrzymaliśmy” jako gmina ponad 10 lat temu od starosty świdnickiego za symboliczną złotówkę z przeznaczeniem na DZW. Od tamtego czasu na głównej części budynku został na koszt gminy zabezpieczony dach (za około 2 mln zł) poza tym budynek ulega degradacji mimo całodobowej ochrony (zob. zdjęcia za aktualnej wizji lokalnej). Od 2015 roku były burmistrz podjął działania w kierunku PPP zostały opracowane ekspertyzy i opracowania, wraz z ochroną od 2015 r. koszt jaki poniosła gmina to ponad 1 mln zł

Co ciekawe, sam inwestor poinformował podczas spotkania, że mimo realizacji wielu dużych inwestycji budowlanych – w ramach PPP zrealizował tylko dwie i to przed wielu laty. Aktualnie mimo kilkunastu prób do kolejnych nie udało się doprowadzić… Gmina Świebodzice miałaby być pierwszym w Polsce beneficjentem tego typu partnerstwa.

2 myśli na temat “Ile będzie kosztował „Dom Złotego Wieku”?

 • Jarek Krzan
  2 lutego 2019 o 20:51
  Permalink

  Gmina Głuszyca pozbyła się podobnego problemu (stary, zdewastowany szpital) sprzedając go wraz z działką prywatnemu inwestorowi, który zrobił z niego dom opieki dla seniorów. Przez najbliższe 20 lat Głuszyca nie dołoży ani grosza do tego interesu. Dodatkowo zyska wpływy do budżetu z podatków lokalnych i dochodowego przedsiębiorstwa. Dlaczego nasza gmina upiera się płacić 90 baniek. Czy Sebastian Biały możesz o to spytać na forum rady? Telefon do burmistrza Głuszycy jest w necie.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress