Jest komunikat prokuratury w/s katastrofy przy Krasickiego 28

Udostępnianie jest fajne!

Oficjalny komunikat w sprawie katastrofy w dniu 8 kwietnia 2017 przy ul. I. Krasickiego 28 w Świebodzicach podała dzisiaj świdnicka prokuratura.

Informacja prokuratora nie wnosi nic nowego do wcześniejszych komunikatów, śledztwo umorzono wobec braku wskazań o czyjejkolwiek winie. W wyniku wybuchu gazu zginęło wtedy 6 osób. Na rozmiar katastrofy na pewno miał wpływ stan techniczny i konstrukcja budynku – to była stara kamienica z cegieł i z drewnianymi stropami. Po wybuchu gazu na I piętrze budynek uległ całkowitemu zawaleniu…

Treść komunikatu:

Umorzenie śledztwa w sprawie katastrofy w Świebodzicach

Prokuratur Okręgowy w Świdnicy wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie katastrofy budowlanej, jaka miała miejsce w dniu 8 kwietnia 2017 roku w Świebodzicach przy ul. Krasickiego 28, w wyniku, której zginęło sześć osób.

Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że przyczyną katastrofy był wybuch gazu w mieszkaniu nr 4, należącym do Mirosława K. – jednej ze śmiertelnych ofiar tego zdarzenia, znajdującym się na pierwszym piętrze budynku.

Z uzyskanej w sprawie opinii biegłych różnych specjalności w tym z zakresu budownictwa, instalacji i urządzeń gazowych wynika, że miejscem niekontrolowanego wypływu gazu w mieszkaniu Mirosława K. mogły być:

– nieszczelność podłączenia kuchenki gazowej,

– mechaniczne uszkodzenie przyłącza,

– nieszczelność instalacji wewnętrznej kuchenki gazowej,

– uszkodzenie zabezpieczenia zaworu kuchenki gazowej.

Wskutek stopnia uszkodzenia instalacji gazowej oraz kuchenki, biegli nie byli w stanie ustalić, które z podanych wyżej miejsc było źródłem rozszczelnienia. Biegli wskazali jednak, że elementy instalacji gazowej, jaka znajdowała się w mieszkaniu nr 4 spełniały polskie normy techniczne. Według wyliczeń biegłych, aby doszło do wybuchu w mieszkaniu pokrzywdzonego musiało się nagromadzić co najmniej 7 m3 gazu.

W chwili wybuchu Mirosław K. znajdował się w swoim mieszkaniu. Ustalenia poczynione w toku postępowania wykluczyły, aby wybuch został spowodowany umyślnie.

Z uwagi na fakt, iż nie wiadomo co Mirosław K. robił bezpośrednio przed wybuchem oraz co zainicjowało wybuch – działanie człowieka czy np. jakieś urządzenie elektryczne, stwierdzić należy, że pomimo wykorzystania możliwości dowodowy brak jest w sprawie danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu polegającego na spowodowaniu wybuchu gazu i zawalenia się budynku mieszkalnego. Do zdarzenia jakim był wybuch gazu i zawalenie się budynku niewątpliwe doszło, nie wiadomo tylko, czy było to następstwem nieumyślnego czynu człowieka.

W budynku położonym przy ul. Krasickiego 28 w Świebodzicach przeprowadzano na bieżąco wszelkie wymagane prawem budowlanym przeglądy, a ostatni przegląd instalacji gazowej miał miejsce w dniu 11 października 2016 roku.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy

 

Zdjęcia z akcji ratowniczej w dniu 8 kwietnia 2017 są TUTAJ

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress