Katedra w Świdnicy – nie tylko sanktuarium.

W czwartek, 23 października w MDK w Świebodzicach miało miejsce spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Świebodzic z panem MARIUSZEM BARCICKIM. Prelekcja dotyczyła historii i tajemnic katedry w Świdnicy.

Katedrę zna każdy, prawie każdy w niej był i podziwiał jej niezwykłe piękno, ale niewielu z nas wie cokolwiek o niej samej, a tam każdy przedmiot, malowidło czy pomieszczenie ma swoją niezwykłą historię ściśle związaną z historią tej ziemi – od księcia Henryka Świdnickiego, poprzez wszystkie wojny, pożary i powodzie. Ma najwyższą na Dolnym Śląsku wieżę i czwartą co do wysokości w kraju, choć te pozostałe są młodsze od naszej o parę setek lat. Katedra to nie tylko sakrum – to obiekt, w którym znajdują się zabytki najwyższej światowej klasy czego nie wszyscy byliśmy świadomi. Prelekcja uświadomiła słuchaczom, ze katedra w Świdnicy to nie tylko obiekt kultu, ale również dzieło sztuki i świadek historii.

Było to pierwsze po wakacjach spotkanie inicjowane przez Towarzystwo Miłośników Świebodzic. Takie spotkania będą odbywać się każdego miesiąca, a gośćmi będzie zawsze ktoś kto będzie się dzielił swoją wiedzą, pasją i ciekawością w odkrywaniu i pokazywaniu niezwykłej krainy jaką jest Dolny Śląsk.

Róża Stolarczyk

Towarzystwo Miłośników Świebodzic zaprasza 20 listopada 2014 r do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach na spotkanie z Hannibalem Smockiem – niezmordowanym tropicielem niszczejącego piękna naszej ziemi – pałaców, dworów, kościołów – zabytków, których już nie ma, albo za chwilę – nie będzie. Na tym właśnie spotkaniu opowie o ich losach wynikających z naszej niewiedzy i obojętności. Zapraszamy.


_EB_9925

_EB_9934

_EB_9942

_EB_9947

_EB_9952

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress