Konferencja na temat drogi S3 i aglomeracji wałbrzyskiej

7 grudnia w wałbrzyskiej Starej Kopalni odbyła się konferencja w sprawie „łącznika” – drogi łączącej aglomerację wałbrzyską z budowaną drogą ekspresową S3.

Decyzja o budowie ostatniego odcinka drogi S3 łączącej Świnoujście z Lubawką została podjęta. Pozostaje otwarta kwestia wykonania połączenia aglomeracji wałbrzyskiej z tą arterią. Ze względów technicznych możliwe są dwa „wpięcia” drogi biegnącej z aglomeracji do S3, w węźle Bolków (Sady Dolne) lub w węźle Kamienna Góra. Jak powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej decyzję trzeba podjąć jak najszybciej po dokładnym przeanalizowaniu za i przeciw obu możliwości. Zaproszeni do dyskusji goście wyraźnie opowiadali się za węzłem Kamienna Góra argumentując możliwością „ściągania” turystów z Czeskiej Pragi do Książa i Wałbrzycha oraz przeważającym kierunkiem transportu produktów ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu.

Po dyskusji swoją koncepcję łącznika przedstawił poseł Ireneusz Zyska: droga mogła by prowadzić do węzła Bolków w Sadach Dolnych przez Świebodzice i Dobromierz – ta droga później była by częścią S8 z Wrocławia przez Świdnicę. Ten łącznik byłby znacznie tańszy i prostszy w realizacji niż do węzła w Kamiennej Górze. Droga S8 w późniejszym czasie stanowiła by też bardzo dobrą alternatywę dla przeciążonej A4 na połączenie aglomeracji ze stolicą regionu Wrocławiem. Jak podkreślał poseł, teraz jest czas na działanie samorządowców, do nich należy „lobbowanie” tej sprawy i od nich zależy jak szybko i która koncepcja zostanie zrealizowana.

Rozwiązanie poprowadzenia „łącznika” przez Świebodzice ma jeszcze jedno niebagatelne znaczenie – otwiera możliwość wybudowania obwodnicy Świebodzic od strony północno-zachodniej z kierunku Strzegom i rozwiązanie problemów komunikacyjnych miasta. Jak twierdzi świebodzicki radny Mariusz Szafraniec, po wybudowaniu łącznika będzie znacznie łatwiej starać się przez gminę o pozyskanie finansowania lub współfinansowania takiej inwestycji.

Konferencja została przygotowana przez Gazetę Wyborczą. Na konferencji spotkali się samorządowcy, przedsiębiorcy i eksperci.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress