Kongres Turystyki w Świdnicy – Świebodzice nieobecne

Turystyka jest obecnie na „fali wznoszącej” w Polsce i stanowi coraz ważniejszy element gospodarki. W dniach 12-14 października odbył się Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy. Celami wydarzenia były wypracowanie polityki dla turystyki polskiej, ocena sektora, stworzenie platformy dla współdziałania środowisk z branży, debata nad wyzwaniami i przyszłością turystyki w ujęciu globalnym…

Dynamiczny rozwój turystyki jest faktem, wzrasta rola turystyki weekendowej, krajoznawczej, aktywnej. Zmiany jakie zachodzą w współczesnym świecie, łatwość przemieszczania się, dostęp do informacji – stwarzają zupełnie nowe szanse, ale też wymagania turystów są zupełnie inne niż jeszcze kilka lat temu.

Ideą Kongresu Turystyki Polskiej było m.in. stworzenie platformy stałego porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami i organizacjami branżowymi oraz integracja środowisk działających na rzecz turystyki. Do Świdnicy przyjechali właściciele firm, samorząd gospodarczy, organizacje turystyczne, urzędnicy, samorządowcy, parlamentarzyści i reprezentanci rządu. Organizatorami Kongresu Turystyki Polskiej są, obok Świdnicy i świdnickiej Organizacji Turystycznej, także Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, a w ideę kongresu zaangażowanych jest wielu partnerów, w tym Polska Organizacja Turystyczna i Związek Miast Polskich.

W trakcie kongresu odbyło się 20 sesji dyskusyjnych w 5 blokach tematycznych z czego aż dwa dotyczył roli i znaczeniu samorządów w rozwoju turystyki. Sesje to bardzo bogate źródło wiedzy, wiedzy którą dzielili się eksperci i praktycy z wielu dziedzin związanych z tematem.

Równolegle z sesjami odbywały się wydarzenia dla mieszkańców Świdnicy: warsztaty, pokazy, wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi…

Próbowałem się dowiedzieć w jaki sposób „Świebodzice” biorą udział w Kongresie – wydawało mi się to oczywiste. Zadzwoniłem do Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej naszego magistratu. Od pani Tomczyk dowiedziałem się, że sprawą kongresu zajmuje się kolega, który na chwilę wyszedł i wróci za 30 minut. Po około 30 minutach kilkakrotnie dzwoniłem ale niestety nikt nie podnosił słuchawki… Po godzinie zadzwoniłem jeszcze raz, tym razem z innego numeru telefonu… i odebrała kierownik wydziału, pani Szczygielska – powiedziałem o co mi chodzi, w odpowiedzi usłyszałem, że kolega „od kongresu” jest na zwolnieniu lekarskim a Świebodzice są reprezentowane za pomocą materiałów poligraficznych przekazanych Lokalnej Organizacji Turystycznej Księstwo Świdnicko-Jaworskie.

Odwiedziłem stanowisko LOT KS-J, które w zasadzie promowało wyłącznie Świdnicę i spytałem o materiały na temat Świebodzic – po kilku minutach, pani przyniosła mi z zaplecza dwie broszury. W trakcie imprezy był też rozpowszechniany katalog dotyczący Aglomeracji Wałbrzyskiej, o Świebodzicach nie ma w nim nawet wzmianki… To smutne, że świebodzicki magistrat nie dostrzega potencjału turystycznego naszego miasta a wszelkie działania promocyjne skierowane są „do wewnątrz” i polegają na rozdawaniu wątpliwej jakości atrakcji.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress