Kreatywne zmagania licealistów i awans do finału ogólnopolskiego w jubileuszowej edycji programu „Odyseja Umysłu”

W sobotę, 27.lutego, w   murach X LO we Wrocławiu, odbyły się 25. regionalne eliminacje „Odysei Umysłu” – międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Krajowa edycja programu realizowana jest pod auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Konkurs obejmuje dwa etapy – Eliminacje Regionalne i Finał Ogólnopolski. W roku szkolnym 2015/2016 w Odysei Umysłu bierze udział 3509 młodych Polaków skupionych w 522 drużynach z 245 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.

Jesteśmy jednym z największych programów edukacji pozaformalnej w Polsce i jedną z najlepiej rozwijających się odysejowych organizacji na świecie. Poza naszymi granicami Odyseusze pracują także w Argentynie, Australii, Białorusi, Chinach, Czechach, Holandii, Hong Kongu, Indiach, Indonezji, Japonii, Kazachstanie, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Singapurze, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Węgrzech, Togo i w większości stanów USA.

We Wrocławiu wystąpiło 85 drużyn (czyli ok.1000 osób) reprezentujących szkoły i placówki edukacyjne z województw dolnośląskiego i opolskiego, w czterech kategoriach wiekowych- od uczniów szkół podstawowych po drużyny studenckie. Zaprezentowały one efekty swojej kilkumiesięcznej pracy.

„Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie ma każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych, problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań. Swoje rozwiązanie przedstawia w formie kilkuminutowej prezentacji w konkursie. Odyseusze mierzą się również z tzw. problemami spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie.”

Drużyna LO ze Świebodzic w składzie: E.Graczyk ,A.Mazurkiewicz, K.Szwarc, N.Ślęk, J. Trzcińska, N.Wróblewska i K. Lew- wybrała wśród tegorocznych problemów teatralny- „Między nami zwierzętami”, gdzie należało wymyślić i zaprezentować dowcipne przedstawienie, w którym pojawią się punkty widzenia trójki różnych zwierząt – ryby, ptaka i ssaka – okazujących emocje i rozwiązujących rozmaite problemy. W spektakl wpleciony był taniec, piosenka i pewne drzwi, które nie wiadomo dokąd prowadziły. Nad stworzeniem rozwiązania grupa pracowała wspólnie – projektując i wykonując scenografię i stroje, pisząc scenariusz, komponując muzykę, reżyserując i odgrywając całość na scenie. Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy pod dyskretną opieką trenerki – Ewy Grochowskiej– integrującej grupę, ćwiczącej z drużyną zadania spontaniczne, wspierającej duchowo, uczącej kreatywnego myślenia, nie narzucając własnych wizji i rozwiązań. Odyseusze sami wymyślili i stworzyli wszystkie elementy swojego rozwiązania Problemu Długoterminowego. Pracując samodzielnie, na pewno nauczyli się o wiele więcej i tym większa jest ich satysfakcja. Uczniowie zmierzyli się również z Problemem Spontanicznym, którego treść poznali w ostatniej chwili, a rozwiązanie musieli stworzyć w kilka minut.

Nasza drużyna jako jedyna reprezentuje Świebodzice i powiat świdnicki , a w Odysei „móżdżymy” już od 2010 roku. Braliśmy udział w czterech edycjach konkursu, trzykrotnie zdobywając 1 miejsce w eliminacjach dolnośląskich i awansując do etapu ogólnopolskiego, gdzie wywalczyliśmy 3. 4. i 8.miejsce.

Rozwiązanie drużyny z liceum oceniono najwyżej, a ostatecznie- po 2. części zadań spontanicznych zdobyliśmy drugie miejsce w regionie i awansowaliśmy do etapu ogólnopolskiego, który w tym roku odbędzie się 2-3 kwietnia w Gdyni, z udziałem ponad 210 zespołów (ok. 3,5 tys. osób) z całego kraju. Wspaniała drużyna debiutantów pokazała, że „kreatywność rządzi”.

Niezapomniana atmosfera, w jakiej przebiegał konkurs, ogromna dawka pozytywnej energii i niesamowite pomysły i rozwiązania, które mogliśmy zaobserwować, są bezcennym doświadczeniem i przeżyciem. Mimo rywalizacji drużyny kibicowały sobie wzajemnie i wspierały się w sytuacjach awaryjnych. Ogłoszenie wyników- wielka gala, w której uczestniczyło ponad tysiąc osób- Odyseuszy, trenerów, kibicow, rodziców, sędziów, szeryfów- połączona ze świetną prezentacją z konkursu, przebiegała w euforycznym nastroju. Na długo zostanie ona w naszej pamięci. Wracaliśmy do domu z medalami na piersi, utrudzeni zmaganiami całego emocjonującego dnia odysejowej podróży, ale szczęśliwi, rozśpiewani i dumni oraz zmotywowani do finałowych zmagań w Gdyni. Czujemy się wyjątkowo, należąc do grona kilku tysięcy szkół odysejowych na świecie i ponad 500 drużyn w Polsce.

Radością napawa fakt, że również absolwenci naszego liceum, którzy byli członkami poprzednich edycji Odysei , teraz są wolontariuszami i uczestniczą w projekcie jako szeryfowie (osoby odpowiedzialne za organizację, logistykę i przebieg konkursu)i sędziowie. Cieszymy się również, że na spektaklu pojawili się Odyseusze z naszej ubiegłorocznej drużyny, Odyseusze z zaprzyjaźnionej drużyny z Gimnazjum nr 6 z Wałbrzycha i inni kibicujący nam stali bywalcy i uczestnicy. Dziękujemy za doping i prosimy- trzymajcie za nas kciuki w finałowych zmaganiach.

Ewa Grochowska

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress