Łatwo wydawać nie swoje pieniądze, czyli jak gmina chce przepłacić za mieszkania socjalne

Kilka dni temu na stronie miejskiej Świebodzic pojawiła się informacja pod rewelacyjnym tytułem „Powstaną mieszkania socjalne”. W pierwszej chwili można się ucieszyć jednak po krótkiej analizie okazuje się, że planowana jest ogromna niegospodarność.

W dwóch starych, zawilgoconych budynkach przy ulicy Granicznej 4 i 4a planowany jest remont pomieszczeń z przeznaczeniem na mieszkania socjalne. Pięć mieszkań o powierzchni od 22 do 47 m2 ma zostać wyremontowanych za niebotyczną sumę ponad 1,3 mln zł. Za taką sumę można kupić na wolnym rynku 10 nowych mieszkań o powierzchni 40 m2 każde w stanie deweloperskim. W lutym gmina Świebodzice złoży wniosek o dofinansowanie projektu do Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, do osi  Infrastruktura Spójności Społecznej.

Poniżej przedstawiam stanowisko radnego miejskiego Mariusza Szafrańca:

marW lutym br. Gmina Świebodzice złoży wniosek o dofinansowanie projektu, mającego na celu wybudowanie w mieście nowych lokali socjalnych. Szacunkowa wartość projektu to ok. 1,2 mln zł. (dokładnie ponad 1,3 mln zł – taką informację otrzymali radni na sesji 19 stycznia). Wniosek będzie złożony do Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, do osi  Infrastruktura Spójności Społecznej.” – czytamy na portalu miejskim Świebodzic.
Dalej dowiadujemy się że: „Tytuł projektu nosi nazwę „Przebudowa i remont budynków zdegradowanych z przeznaczeniem na mieszkania socjalne w gminie Świebodzice”. Na lokale zostaną zaadoptowane mieszkania, znajdujące się w dwóch budynkach przy ul. Granicznej 4 i 4a, w sumie 4 mieszkania (5 mieszkań, to informacja z sesji), o powierzchni od 22 do 47 m2. Będą wyposażone w łazienkę i wc oraz kuchenkę gazową i zlewozmywak. Budynki zostaną także wyremontowane w częściach wspólnych: instalacje, korytarze, schody, termomodernizacja.”
Tyle cytatów. 85% kosztów pokryją środki z funduszy Unii Europejskiej, czyli Unia wyda 1,105 mln zł, a gmina Świebodzice 195 tyś. zł. Załóżmy, że całkowita powierzchnia wyremontowanych mieszkań będzie wynosić około 190 m2. Koszt wyremontowania 1 m2 wyniesie więc około 6 842 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż wartość 1 m2 w nowym budynku na rynku deweloperskim. A my (gmina) będziemy mieć dalej stare budynki po liftingu.
Szanowni Państwo, takie marnotrawstwo po prostu mnie przeraża. Przecież środki Unii Europejskiej, marszałka, starosty czy gminy to nasze pieniądze, zebrane z naszych podatków. Wiem, że niektórzy powiedzą, trudno dają trzeba brać i burmistrz słusznie robi. Dobrze niech bierze, ale powinien, moim zdaniem, grzmieć na pół Polski i próbować walczyć z tym marnotrawstwem. Przecież moglibyśmy mieć za te pieniądze nowy budynek z ośmioma mieszkaniami po 54 m2 każde. A budynki przy ul. Granicznej po prostu wyburzyć.
Mariusz Szafraniec, radny Świebodzic

 

9 myśli na temat “Łatwo wydawać nie swoje pieniądze, czyli jak gmina chce przepłacić za mieszkania socjalne

 • Dawid Dybała
  21 stycznia 2017 o 09:55
  Permalink

  Wyłoniono podkomisję do przeprowadzenia przetargu na remont kamienicy, ogłoszono przetarg. Do wykonania remontu zgłosiło się trzech oferentów: Turek, Niemiec i Polak. Pierwszy ofertę przedstawił Turek: robota solidna, projekt kompletny, koszt: sześć tysięcy euro. Drugi był Niemiec: projekt w zasadzie nie odbiegał od projektu Turka, podobne wykonanie, cena wyniosła dziesięć tysięcy euro.
  Komisja pyta:
  – Czemu aż tyle?
  – Solidny niemiecki projekt, solidne niemieckie materiały, solidne niemieckie wykonanie, a to kosztuje.
  Ostatni był Polak, który przedstawił projekt bardzo podobny do obu poprzednich, ale cena wynosiła pięćdziesiąt sześć tysięcy euro. Członkowie komisji przetargowej o mało nie spadli z krzeseł, a po chwili pytają:
  – Skąd wzięła się taka wielka kwota.
  – Dwadzieścia pięć tysięcy euro dla mnie, dwadzieścia pięć dla Szanownej Komisji za trud włożony w przeprowadzenie przetargu i skuteczne jego rozstrzygnięcie, a sześć dla Turka, bo przecież ktoś ten remont musi zrobić….

 • Jarek Dąbrowski
  21 stycznia 2017 o 09:26
  Permalink

  Przerażają i porażają mnie wnioski autora artykułu, który generuje przekaz publiczny pozbawiony treści merytorycznych, wysnute wnioski są „ Himalajami hipokryzji „. Odwrócę pytanie czy niegospodarnością można nazwać ,że w kasie miasta Świebodzice znajdą się dodatkowe pieniądze. Nie stoi nic na przeszkodzie aby autor artykułu w ramach swojego autorskiego projektu bycia filantropem ekonomicznym realizował tę inwestycję z własnych pieniędzy jak przeszkadzają mu pieniądze otrzymane z przestrzeni środków Unijnych. Konkluzja może być tylko jedna jak Pan Bóg chce kogoś ukarać to rozum odbiera , liczę na mocną refleksję pana radnego Szafrańca , aby nienawiść do włodarzy miasta nie była mylona z cywilizowaną i nowoczesną opozycją, która także powinna wiedzieć jak gospodaruje się środkami finansowymi płynącymi z programów Unijnych . Pozdrawiam radny Jarosław Dąbrowski

 • Jarek Dąbrowski
  20 stycznia 2017 o 23:22
  Permalink

  Ręce opadają co Pan tu wypisuje: jakie marnotrawstwo. Uzyskane pieniądze o które się staraliśmy z programu EUropejskiego, mogą być wykorzystane WYŁĄCZNIE, na rewitalizację budynku ISTNIEJĄCEGO, a w tym przypadku będą to dwa trzykondygnacyjne kamienice na ulicy Granicznej. Miasto będzie kosztowało 15% czyli około 200tyś zł reszta z dotacji EU czyli koszt miasta jednego metra 1000zł, i mamy nowe 2550m kubatury elewacji, 5 nowych mieszkań w pełni wyposażonych, nowy dach. Osobiście jestem bardzo zadowolony że wykorzystujemy środki zewnętrzne z różnych programów EU, idąc tym tokiem myślenia może nie przyjmujmy tych 3 milionów z EU które otrzymamy na rewitalizację zieleni w mieście. Pracujemy i będziemy pracować na rzecz rozwoju miasta, czerpiąc kasę z programów EU. I przypominam Program EU- Wniosek- Akceptacja-Realizacja (kasa). A nie jakieś dyrdymały i konfabulacje. Pozdrawiam radny Jarek Dąbrowski

  • swiebodzice.info
   21 stycznia 2017 o 11:47
   Permalink

   To jest logika „złomiarza”, który żeby napić się winka za 8 zł zdewastuje publiczną toaletę za 800 zł… Jak Pan myśli skąd się biorą pieniądze w funduszach UE, z kątowni? A’propos 3 mln na zieleń – oby to było warte tych pieniędzy, a na chwilę obecną miasto nie ma pojęcia jakie obciążenia dla budżetu miasta na przyszłość wygenerują te wydatki – proszę spytać o to autorkę projektu. Sebastian Biały

 • Ela Michalowska
  20 stycznia 2017 o 17:40
  Permalink

  Koszt powalający.faktyczne mozna kupic taniej nowe mieszkanie za m2 .w Wałbrzychu to choć budują nowe bloki komunalne.już nie remontuja ruin.to sie nazywa gospodarnosc w wydaniu samorządu naszego pięknego miasta.

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress