MDK Świebodzice: To moja Marylin Monroe

11 października o godz. 18:00 czeka nas w MDK w Świebodzicach magiczny wieczór z Marylin Monroe.

Przed nami monodram „To moja Marylin Monroe” Crisa Henry’ego w wykonaniu wrocławskiej aktorki Eweliny Niewiadowskiej, która w swojej artystycznej biografii ma m.in. rolę lady Makbet w dramacie Wiliama Szekspira.
Tu zobaczymy ją w bardzo kameralnym, zbudowanym na dużych emocjach pojedynku z samą sobą. Po raz pierwszy w tym monodramie Marilyn Monroe pojawia się na zdjęciu już po paru minutach i przez resztę spektaklu będzie ciągle obecna jakby duchem. Głównie jako swego rodzaju punkt odniesienia. Tak będzie aż do specjalnego finału. Bohaterka spektaklu to Aktorka. Nie jakaś wyjątkowa, zwykła, która nie zrobiła kariery i zwątpiła w sens uprawiania tego zawodu. Jej więź z legendą amerykańskiego i światowego kina nie polega na jakichś artystycznych odniesieniach. Zdaniem bohaterki tego monodramu z Marilyn M. łączy ją podobieństwo życiorysów. Obie panie miały okropne dzieciństwo, a potem nie specjalnie im się wiodło w kontaktach z mężczyznami. Co tu kryć, mimo bardzo licznych prób obu – było, nie było – artystek. Ta opowieść jest rwana, pełna dygresji, niedopowiedzeń, tęsknot, samotności i najróżniejszych odcieni emocji. Autor i reżyser oraz grająca Aktorkę Ewelina Niewiadowska starają się zamazywać granicę między prawdą a zmyśleniem, autentyczną i tylko odegraną przed nami emocją, tak byśmy przestali się orientować, dawali się wciągnąć w tę pułapkę i dopiero po chwili rozumieli, że to tylko gra. Po prostu, teatr pokazujący swoją zwodniczą siłę. Wchłania nas w swoją zabawę z pozorami życia. Żongluje nimi. No… może ta odegrana prawda jakoś każdego z nas też gdzieś dotyka.

Prapremiera spektaklu odbyła się w Nuovo Teatro delle Commedie podczas Dni Kultury Polskiej w Livorno we Włoszech 13 kwietnia 2012. Polska publiczność zobaczyła po raz pierwszy monodram w maju na scenie PWST we Wrocławiu. Spektakl grany był również na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora OFTJA. Przed świebodzicką publicznością Ewelina Niewiadowska wystąpi w piątek 11 października o godz. 18:00 w MDK przy ul. Wolności 13.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia. Wstęp wolny.

007-01

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress